pečuj doma

Zajímavá hypotéza: Roušky možná fungují jako očkování

7.10.2020

Se zajímavou hypotézou přišel Giovanni de Simone z Neapolské univerzity. Nemoc covid-19 má spoustu klinických projevů, počínaje úplnou absencí symptomů a konče respiračním selháním a smrtí. Roušky, které už nosí miliardy lidí, možná fungují jako náhražka vakcíny. Roušky nechrání před infekcí, ale snižují podle vědců množství viru, jemuž jsme vystaveni.

Nedávné výzkumy naznačují, že zakrývání nosu a úst je nejen účinné při ochraně druhých, ale že může také snižovat závažnost nemoci u nakažených osob právě z toho důvodu, že vdechly jen málo viru, říká Giovanni de Simone.

Roušky schopné filtrovat kapénky obsahující virus (schopnost filtrace závisí na typu roušky) snižují jejich množství, které člověk vdechne. Kdyby se tato teorie potvrdila, pak by nošení roušek všemi občany mohlo přispívat ke zvýšení počtu bezpříznakových onemocnění. Potvrzovala by to nízká úmrtnost v zemích, kde je nošení roušek povinné. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) je asi 40 procent onemocnění bezpříznakových, ale v oblastech, kde roušku nosí všichni a všude, je to i přes 80 procent. 

Na argentinské výletní lodi, kde cestující nosili chirurgické roušky a personál měl roušky N95, byl podíl bezpříznakových infekcí 81 procent.

Ve dvou ohniscích nákazy v USA, kde byly všem denně přidělovány roušky, byl podíl bezpříznakových infekcí 95 procent a jen pět procent lidí mělo lehké nebo mírné příznaky a nebyl registrován žádný těžký průběh nemoci. Úmrtnost v zemích, kde je nošení roušek povinné, zůstala nízká.

„Předpoklad je takový, že používání roušek přispívá k šíření bezpříznakové infekce, protože se snižuje množství viru. Může to vést k dosažení jisté imunity populace nezávisle na očkování. Ten, kdo je nositelem malého množství viru, může zase šířit jen malé množství viru a nošením roušky se zase jeho množství dále snižuje,“ uvádí Giovanni de Simone.

Abychom zjistili, že všeobecné nošení roušek je užitečnou strategií, potřebujeme další kontrolní studie, které budou porovnávat míru bezpříznakových infekcí v určité oblasti s těmi kraji, kde se rouška nenosí všude, říká de Simone.

Zdroj: idnes, red, kráceno

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Vyřešíme bezdomovectví. Bude trestným činem, navrhuje senátor

28.11.2024 Osud těch nejslabších skupin je za současné vlády skutečně nezáviděníhodný. Například senátor Zdeněk Hraba (ODS) už pracuje na návrhu zákona, který chce zakázat bezdomovectví. Lidé na ulici buď začnou pracovat a vydělají si na bydlení, nebo skončí ve vězení. Hrabův návrh kritizují lidskoprávní organizace. více...

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.