pečuj doma

Ve stavu stavu nouze musí nastoupit studenti

30.3.2020

Ještě nedostudovali a čas by měli trávit přípravami na maturitu. Česko se ale nachází ve stavu nouze, a pro středoškoláky a studenty zdravotnických, sociálních či některých pedagogických oborů proto platí pracovní povinnost. U středoškoláků se týká jen zletilých, zároveň ale jde také o studenty vyšších odborných a vysokých škol.

Zlínský kraj například nyní eviduje 344 budoucích zdravotníků, 245 z nich jsou středoškoláci. U oborů zaměřených na sociální oblast, včetně například sociální pedagogiky, předškolní a mimoškolní pedagogiky, se jedná o 2051 studentů. Na středních školách v regionu jich studuje 313. Celkem tak může zdravotnickou a sociální oblast posílit 2 395 lidí.

Studenti mohou nastoupit do zdravotnických zařízení, domovů pro seniory nebo pobytových služeb pro lidi se zdravotním postižením. Podobná situace v novodobé historii ještě nenastala, krizový zákon na ni ale pamatuje. Vztahuje se na studenty od 18 let, přičemž rozsah a místo práce jim uloží hejtman a studentům za ni náleží finanční odměna. A protože jde o povinnost, definuje zákon také sankce za její neplnění. Může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Ačkoli studenti ještě nesmí dělat kvalifikovanou práci, zařízení napříč krajem by jejich pomoc uvítala.„U jedné služby už jsme v personální nouzi, pravděpodobně budeme o studenty žádat,“ řekla ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková. „I když nebudou pracovat samostatně, pomáhat našim lidem v přímé péči o klienty mohou,“ dodala.

Organizace provozuje na území města několik domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pro lidi s demencí, ale také domov pro lidi se zdravotním postižením. Má i ambulantní služby, které jsou nyní uzavřené, a pracovníky z nich proto převedli do pobytových. Ani to ale zřejmě dlouhodobě nebude stačit.

Podobně je na tom řada dalších zařízení. „Velmi by to pomohlo, protože nám chybějí pracovníci, kteří zůstali doma s dětmi, a ostatní už začínají být vyčerpaní,“ popsala Pavla Staňková, ředitelka zlínského Alzheimer centra, kde se starají o 139 klientů.

Autor: Petra Procházková

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

30.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Kdy může soud vrátit opatrovanému svéprávnost

28.9.2024 Mám veřejného opatrovníka a jsem omezen ve svéprávnosti. Vrátí mi soud v roce 2029 vrátí zcela právem 100 % svéprávnost a umožní mi vrátit invalidní důchod, na který mám nárok, a zruší veřejného opatrovníka? Chci začít od znova s novou šancí na lepší žití. Je mi 24 a nechci, aby omezená svéprávnost platila do konce života a já nemohl nic více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.