pečuj doma

Umřel s covidem? To je fašistický přístup

6.10.2020

Docent Vladimír Koblížek, který v Hradci Králové pracuje na výzkumu covidu, je vyloženě alergický na to, když někteří jeho kolegové tvrdí, že covid je pouze chřipečka nebo rýmička. Pneumolog nepřímo kritizuje výroky kardiologa Pirka nebo stomatologa Šmuclera a dalších kapacit, kteří podle něj onemocnění covid-19 nepochopitelně zlehčují.

„Jsou to velmi inteligentní lidé, ale asi se nechali svést tím, že si myslí, že o virových infekcích horních dýchacích cest všechno víme z lékařské fakulty. Ale to já si nemyslím. Podle mě by o tom měli mluvit virologové, protože to chřipečka není v žádném případě.“

„ Zejména pro staré lidi je covid strašně nebezpečný. Když se se říká, že člověk „umřel s covidem“, nikoliv „na covid“. Považuji to za sociální darwinismus hodný fašistického přístupu.“

„Představte si, že máte pacienta, kterému je 80 let,“ vysvětluje Koblížek svůj postoj. „Má ischemickou chorobu a cukrovku. Může s tím žít dalších pět let, může být s vnoučaty, těšit se dobrému životu. Jistě, bere léky na tlak a píchá si inzulin. Ale přijde covid a on umře. A to za situace, že se mu plíce zalijí zánětem, on se v podstatě dusí.“

„My se mu snažíme pomoci, dáme mu kyslík, napojíme ho na ventilátor. Ale šance, že se staří lidé odpojí od ventilátoru, je malá, i když se anesteziologové snaží. Tato skupina je však kritická. Pokud tohle nějaká nemoc dělá, tak bychom neměli být v klidu a neměli bychom ji bagatelizovat a měli bychom mít před ní respekt,“ míní pneumolog.

Ale nebezpečí je zýbnačné i pro mladé. Během výzkumu objevil jeho tým u pacientů, kteří prodělali před třemi měsíci covid, tak významné změny na plicích, které se podle Koblížka rozhodně u chřipky nevyskytují. „Uvedl bych příklad, který bude zajímat třeba kardiology nebo hematology. U 38 procent lidí, kteří mají po ambulantní formě nemoci, jsme našli poruchu difúze kyslíku v plíci.“

„A u čtvrtiny z nich jsme našli dokonce námahovou desaturaci,“ uvádí Koblížek. „Při zátěži, chůzi po rovině během šestiminutového testu, by čtyřicetiletý člověk měl mít normální saturaci. My jsme ale u těchto pacientů zjistili, že údaje klesaly. A to významně.“

„Co to znamená?“ pokračuje pneumolog. „Že tři měsíce po infekci se u některých pacientů objevují poruchy výměny kyslíku. K tomu během chřipky nedochází. A srovnání s chřipkou kulhá ještě v jedné záležitosti. A to ve věci vakcinace a antivirotik. Proti chřipce máme účinné vakcíny i antivirotika a ty fungují na tyto viry.“

Více zde:

https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-covid-vladimir-koblizek-pirk-smucler-umrit-s-covidem-studie-fasismus.A201004_125733_veda_vov

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

30.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Kdy může soud vrátit opatrovanému svéprávnost

28.9.2024 Mám veřejného opatrovníka a jsem omezen ve svéprávnosti. Vrátí mi soud v roce 2029 vrátí zcela právem 100 % svéprávnost a umožní mi vrátit invalidní důchod, na který mám nárok, a zruší veřejného opatrovníka? Chci začít od znova s novou šancí na lepší žití. Je mi 24 a nechci, aby omezená svéprávnost platila do konce života a já nemohl nic více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.