pečuj doma

Svět znepokojen závažností naší situace. Jsme nejhorší v Evropě

13.10.2020

Situací České republiky se v těchto dnech intenzivně zabývají zahraniční media i agentury, velkopu pozornost ji věnují například Reuters, AP, AFP i DPA. List The Guardian či server Politico upozorňují na to, že zatímco na jaře česká vláda na pandemii reagovala velmi rychle a rázně, v létě už ji stoupající statistiky bohužel k rozhodným krokům nepřiměly.

"Česká republika si vysloužila chválu za to, jak zpočátku při propuknutí epidemie na jaře situaci zvládla. Jako první evropská země nařídila nošení roušek na veřejnosti a jako první začala s uvolňováním, když se virus dal na ústup. Když ale začala čísla nakažených v srpnu zase růst, reagovala vláda pomalu a jen váhavě přijala omezení teprve ve chvíli, kdy bilance infikovaných překročila tisícovku," napsal server Politico.

"Česká republika je po dramatickém vzestupu počtu případů covidu-19 na cestě k druhé karanténě, přičemž v této zemi epidemie roste nejrychleji v Evropě, jen několik měsíců poté, co byla dávána světu za příklad jako příběh úspěchu v boji v nákazou," zhodnotil vývoj list The Guardian.

Také britský deník upozorňuje, že Česko koncem června zrušilo téměř všechna omezení, přijatá dříve kvůli šíření koronaviru, ale když se začaly statistiky v srpnu zhoršovat, už je znovu bohužel nezavedlo.

Premiér Babiš, který původně zamítl návrhy na znovuzavedení roušek. Než opět změnil kurz, pokusil se vinu částečně svalit na údajně nespolupracující veřejnost, která podle něj už není tak ochotná držet se pravidel," dodal The Guardian.

Agentury i další média pak upozorňují na znepokojivá čísla, podle nichž je nyní Česko co do rychlosti šíření koronaviru nejhůře postiženou zemí v Evropě. Zatímco ještě na začátku září ČR registrovala kolem 25 tisíc infikovaných, nyní je to už téměř o 100 tisíc víc, uvedla agentura Reuters. Minulý týden pak v ČR bylo za jediný den pozitivních rekordních 8600 lidí, což je při přepočtu na počet obyvatel takové množství, jako kdyby USA hlásily přes čtvrt milionu nakažených denně, přiblížil čtenářům závažnost naší situace server Politico.

Zdroj: čtk, aktualně

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Vyřešíme bezdomovectví. Bude trestným činem, navrhuje senátor

28.11.2024 Osud těch nejslabších skupin je za současné vlády skutečně nezáviděníhodný. Například senátor Zdeněk Hraba (ODS) už pracuje na návrhu zákona, který chce zakázat bezdomovectví. Lidé na ulici buď začnou pracovat a vydělají si na bydlení, nebo skončí ve vězení. Hrabův návrh kritizují lidskoprávní organizace. více...

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.