pečuj doma

Flegr říká: Straším vás schválně, málo se covidu bojíte

25.11.2020

Moderátorka Daniela Drtinová si do internetové televize DVTV pozvala virologa Jaroslava Flegra. A spustila na něj velice zostra. Chtěla vědět, kde udělal chybu, když na počátku října předvídal, že na konci listopadu bude v České republice přibývat tisíc úmrtí spojených s covidem den co den.

Odpověděl jí, že čísla záměrně nadsadil, aby lidi vyděsil a přiměl je chránit se, což podle jeho názoru zachránilo tisíce životů. „Já jsem malinko nadsadil,“ poznamenal k faktu, že místo jednoho tisíce lidí den co den, který předpovídal, umírá denně asi 150 lidí. „To byl zázrak. To, co se stalo, tak ta děravá opatření zafungovala, ačkoli jsem se já osobně domníval, že nemůžou fungovat v naší společnosti, protože prostě není důvěra a lidi je nebudou dodržovat. Ale oni je dodržovalii,“ vysvětloval dál.

Jedním dechem dodal, že se nám podařilo epidemii rozložit v čase, takže mrtví budou přibývat, jen to bude ve větším časovém úseku, takže to nebude vypadat pochmurně. „Příroda si ten zbytek vybere,“ varoval profesor důrazně.

Teď se mu zdá, že se lidi bojí příliš málo.

„Já se bojím, že jsou lidi příliš málo vystrašení. Já jsem teďko dělal dotazník, který mi vyplnilo už 38 tisíc lidí, na kterém se ukázalo, že ti, kdo mají úzkost, tak mají menší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem. Úzkost nebo deprese není legrace, tím nás vybavila příroda právě pro tyhlety případy. To, že se toho lidi přestali bát, naštěstí teda většina ne, ale ta křiklavá menšina tady je, tak to je tragédie. Kdyby se lidi víc báli, tak tady nemuselo být přes 7 tisíc mrtvých,“ rozvíjel svou úvahu Flegr s tím, že i tak svým strašením zachránil mnoho lidí. „Nelituju toho, protože si myslím, že to zachránilo spoustu životů,“ zdůraznil.

Nakonec se ale přece jen omluvil všem lidem, které vyděsil, byť zdůraznil, že toho vlastně nelituje, protože kdyby to neudělal, mohlo umřít víc lidí. „Kdybych se vrátil měsíc dozadu, tak udělám to samý, protože je mi líto těch životů,“ pravil profesor.

Nebezpečí podle něj dnes leží skryto i ve školství. Po návratu dětí do škol se podle něj zvýší riziko šíření epidemie. Proto by uvítal, aby děti zůstaly doma a s jejich vzděláváním pomohli učitelé v důchodu, případně studenti pedagogických fakult i studenti jiných oborů. Flegr nechápe, proč nebyli povoláni.

Varoval, že i kantoři jsou pod velkým tlakem a Flegr má obavy, že se z toho učitelé zblázní, jak jsou přetíženi.

Velmi kritický byl i k plošnému provádění antigenních testů. Podle Flegra jsou tyto testy příliš chybové. Jejich spolehlivost se podle něj pohybuje kolem 60 procent. „Pozitivní test něco znamená, ale negativní test tady znamená strašně málo,“ konstatoval Flegr.

Zdroj: Parlamentnilisty

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.