pečuj doma

Roušky podporuje sedm z deseti Čechů

18.9.2020

Téměř tři čtvrtiny lidí v České republice považují covid-19 za závažné onemocnění, které vyžaduje úsilí celé společnosti, aby se minimalizovalo jeho riziko. Jen necelých 60 procent si ale myslí, že omezení zaváděná kvůli koronaviru nejsou přehnaná. Roušky vidí jako vhodný způsob, jak omezit šíření nemoci, sedm z deseti Čechů.

Vyplývá to z průzkumu společnost ppm factum. Závažnou nemocí vyžadující spolupráci celé společnosti je covid-19 podle 73 procent lidí, s takovým hodnocením naopak nesouhlasí 22 procent. Ještě větší podíl dotázaných, a to 35 procent, nepovažuje koronavirus za zásadní hrozbu pro zdraví obyvatelstva a řada omezení kvůli nemoci je podle nich zbytečná či přehnaná.

Omezení naproti tomu nevidí jako přehnaná 58 procent lidí. Podporují je častěji hlavně lidé ve věku od 60 let a ženy. „S opačným míněním se lze častěji setkat u mužů a mladých lidí do 29 let. Výše dosaženého vzdělání zde nehraje výraznou roli,“ uvedli autoři průzkumu.

Roušky mají výraznou podporu. Zakrývání nosu a úst považuje za vhodný způsob omezení šíření koronaviru 72 procent populace. Čtvrtina lidí s takovým hodnocením nesouhlasí. K nošení roušek se častěji hlásí lidé od 60 let výše a vysokoškolsky vzdělaní. Avšak v žádné ze sledovaných skupin podle věku nebo vzdělání nebyl tento názor menšinový, poukázala ppm factum.

V místech s povinnými rouškami si je nasazuje 73 procent lidí, téměř pětina i tam, kde tato povinnost neplatí. Nenosit roušku nikde by chtělo devět procent dotázaných.

Za člověka ohroženého covidem-19 se rozhodně považuje 13 procent lidí, spíše ohrožených je podle jejich názoru 27 procent. Dvě třetiny populace se v souvislosti s koronavirem velmi obávají o zdraví svých blízkých. „Za osobně ohrožené covidem-19 se častěji považují lidé vyššího věku. Obava o zdraví blízkých v souvislosti s covidem je četná ve všech věkových skupinách, zejména ale od 30 let výše,“ uvedli autoři průzkumu.

Zdroj: ppm factum

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

30.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Kdy může soud vrátit opatrovanému svéprávnost

28.9.2024 Mám veřejného opatrovníka a jsem omezen ve svéprávnosti. Vrátí mi soud v roce 2029 vrátí zcela právem 100 % svéprávnost a umožní mi vrátit invalidní důchod, na který mám nárok, a zruší veřejného opatrovníka? Chci začít od znova s novou šancí na lepší žití. Je mi 24 a nechci, aby omezená svéprávnost platila do konce života a já nemohl nic více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.