Roušky nesnáší lidé bez zábran, tvrdí američtí vědci
Lidé, kteří odmítají roušky, bezpečnostní opatření a další omezení, které mají populaci chránit., se v této koronavirové době nutně museli stát centrem zájmu psychologů a psychiatrů. Zejména ti, co křičí o omezování svobody, že nikdy nepoužijí vakcínu apod. Podle vědců je za jejich postoji velká míra narcismu… A když se podíváme na ty konkrétní osoby, které známe v českém prostředí, tak se zjištění amerických vědců na ně skutečně docela hodí.
Jedinci, jejichž osobnost charakterizuje vyšší míra narcismu, hůře přijímají opatření v zájmu veřejného zdraví. To je resultát nové studie týmu, vedeného americkým psychologem Pavlem Blagovem z Whitman College ve Washingtonu, o které píše web Psychology Today. Blagov během pandemie koronaviru zkoumal vzorek lidí a zjišťoval, jak různé typy osobností reagují na vládou zavedená omezení. Zjistil, že dotazovaní s vyšší mírou svědomitosti a úzkostnosti mají tendenci na opatření reagovat vstřícně. Lidé s nedostatkem zábran a se sklony k bezohlednosti podle výzkumu naopak inklinují k chování, kterým mohou zdraví druhých ohrozit. Narcismus se projevuje mimo jiné zahleděností do sebe a nedostatkem empatie k potřebám jiných lidí. Podle Blagova je logické, že lidé s touto osobnostní charakteristikou i v době koronaviru jednají neuvážlivě a že se mohou stavět k nutným opatřením cynicky. "Narcističtí jedinci těžko snáší, když je něco omezuje," dodal psycholog. Zmínil také, že narcisté mnohdy zaujímají podobný přístup v případě rizikového sexuálního chování. Starší studie totiž prokázaly, že lidé s touto osobnostní charakteristikou častěji lžou svým sexuálním partnerům o tom, jestli jsou HIV pozitivní.
Zjevně jde o lidi pro společnost nebezpečné, kteří ovlivňují veřejné mínění, protože se nacházejí leckdy v nejvyšší patrech společnosti. A nepochybně i u nás je tam nacházíme. Například mezi senátory, lékařskými kapacitami, známými vědci a umělci apod.
Zdroj: Aktuálně, red