pečuj doma

Proč nás teď čekají dva týdny přísných opatření

9.10.2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula představil soubor nových nařízení proti epidemii koronaviru, které si je možné dohledat na webech médií. Českou republiku tedy nyní čeká čtrnáct dní přísných opatřeních, která mají zabránit nejhoršímu. Co to však konkrétně znamená? Co se může stát, když se situace nezlepší?

Za celé září bylo v Česku odhaleno na 46 tisíc nakažených. Nyní k 8. říjnu jich máme už 100 000, a tedy celkově víc než Švédsko. Podle aktuálních odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky reálně hrozí, že za říjen jich bude 150 až 250 tisíc. Koncem října navíc může v nemocnicích ležet až tisíc těžce nemocných.

Mnozí si jistě vzpomenou, že Česko už vidělo horší údaje - reprodukční číslo bylo na začátku září dokonce 1,6. Jenže tehdy ho nedoprovázela tak vysoká čísla nakažených. Přestože tedy růst počtu infikovaných byl strmější, stále jsme ještě byli v místech, kde byl český zdravotnický systém schopen situaci zvládnout. 

To se teď mění. Vyšší reprodukční číslo se v kombinaci s velkým počtem nakažených stává nebezpečně namíchaným koktejlem, jak ostatně vysvětloval poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví Ladislav Dušek, šéf vládních zdravotnických statistiků.

I pokud by se reprodukční číslo udrželo na aktuální hranici, čeká podle něj Česko velmi obtížná situace. "Reprodukční číslo 1, 2 bude při tom velkém počtu nakažených do konce října „vyrábět“ pět až šest tisíc nově diagnostikovaných denně. Nadále platí, že je sice 80 procent z nich bezpříznakových a s mírným průběhem, ale v tom velkém objemu a v rychlosti průchodu populací vznikne masa lidí, která bude potřebovat hospitalizační péči," řekl poslancům Dušek.

Nějaký čas navíc trvá, než se množství nakažených projeví v nárůstu počtu lidí, které nemoc upoutá na lůžko intenzivní péče. Už teď je proto podle Duška jasné, že se s aktuální situací bude nemocniční personál potýkat ještě v prosinci. A to i v případě, že se vývoj podaří zvrátit.

Podstatné ale je, že podle Duška je tohle ještě ten optimistický scénář. Pokud se reprodukční číslo zvedne na 1,4, diagnostikovaných bude denně nikoliv šest, ale až dvanáct tisíc. Celkem by se tak za říjen mohlo nakazit přes dvě stě tisíc lidí. To jsou čísla, která si Češi dosud těžko uměli představit.

A co je nejdůležitější, podle dat se blížíme k hranici, za kterou už nám náš zdravotnický systém nebude stačit. "I kdyby se stal zázrak a rychlost epidemie se prudce zbrzdila, což se evidentně v tuto chvíli nechystá, budeme muset v jednu danou chvíli v nemocnicích organizačně zvládnout péči o více než dva až 2,5 tisíce hospitalizovaných, spíše více. To je včetně pacientů s lehčím průběhem. A budeme směřovat na konci října k tisícovce těžkých případů na lůžku na celou republiku," řekl Dušek poslancům.

A to opět mluví jen o té optimističtější variantě, kdy se reprodukční číslo udrží na hodnotě 1,2. V horším případě, kdy se "R" zvýší, bude situace ještě o poznání horší. Tisícovky těžkých případů bychom se v takovém případě dočkali ještě před koncem měsíce. 

Tolik Ladislav Dušek a jen bychom k textu doplnili pro vyváženost ještě slova z opačné strany názorového spektra. Například podle profesora Ing. Václava Klause není pravdou, že by v Česku byl nedostatek lůžek. Exprezident zdůrazňuje, že lidé umírající ať na covid či s covidem mají paralelní vážné nemoci a odhaduje, že 70 procent z nich by stejně rok nedožilo. Václavu Klasovi se nelíbí, že někteří lidé vidí v Prymulovi hrdinného Jamese Bonda. Nebezpečnější, než samotný koronavir je dle něho, jak na něj reagujeme, jak vyvoláváme paniky. Oceňuje prosté lidi, ale ti jsou podle něho stále více strašeni. „Nevěřím v roušky, tudy cesta nevede,“ míní, a dodává, že je třeba zacházet s touto nemocí stejně, jako se zachází s každou jinou nemocí, což se u nás bohužel neděje.   

Zdroj: Aktuálně, prostor x, red

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.