pečuj doma

Přichází nejčernější scénář? Bohužel je to skoro jistota

15.10.2020

Kapacity nemocnic v ČR budou na konci října vyčerpány i v případě, že se vyplní ty nejoptimističtější ze scénářů vývoje epidemie koronaviru. Počítá s tím, že ve druhé polovině měsíce bude průměrně přibývat asi 7 tisíc nakažených denně, během října podle optimistického výhledu zemře s koronavirem téměř 1 000 lidí.

Krizové scénáře počítají na konci tohoto měsíce s 1 755 zemřelými a 22 tisíci nakaženými za den.

Optimistický scénář předpokládá, že reprodukční číslo bude 1,2. To by znamenalo, že na konci měsíce bude s covidem-19 hospitalizováno 4 500 pacientů. Tisíc z nich bude potřebovat intenzivní péči a více než 500 bude muset být připojeno k dýchacím přístrojům, vyplývá z neveřejné predikce Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS), o níž informovali Aktuálně.cz a Deník N. Počet hospitalizovaných bude vysoký ještě nejméně tři týdny, i kdyby se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil. Lidé se s koronavirem dostávají do nemocnice zhruba po deseti dnech od zjištění nákazy, těžký stav se pak projevuje ještě o několik dní později.

„Nyní je reprodukční číslo asi 1,53.  Ale exponenciálně bohužel roste i počet lidí v kritickém stavu, takže tato skutečnost se nedá odbýt argumentem, že jsou v nemocnicích nějací lidé zbytečně. Do toho exponenciálně roste počet nemocných zdravotníků,“ upozornil ve svém apelativním příspěvku na sociální síti včera spisovatel a jeden z koordinátorů expertní skupiny COVID-CZECHIA Petr Ludwig.

Spoluzakladatel hnutí propagujícího nošení roušek vidí ten nejčernější scénář jako nevyhnutelný. Podle něj dojde ke kolapsu nemocnic a umírání pacientů, kterým se vlivem přetížení lékařských kapacit nedostane péče. Česko se tak podle Ludwiga nevyhne obávanému scénáři ze severu Itálie, Wu-chanu nebo New Yorku. Do konce roku naroste počet mrtvých na 5 až 15 tisíc, píše Ludwig, který má za sebou shodou okolností studium informačních a datových věd.

„A to je spíše optimistická varianta. Lidé bohužel budou umírat o samotě, na chodbách nemocnic a bez patřičné péče. Lékaři budou rozhodovat o osudu lidí podle věku, jak se dělo v Itálii,“ píše Petr Ludwig. Jeho recept na potlačení šíření nemoci a sražení klíčového reprodukčního čísla je jediný – osobní lockdown, tedy vycházení z domova jen v nejnutnějších případech, a permanentní používání roušky, tedy i v exteriéru.

Ludwig je zastáncem lockdownu, který by měla vyhlásit vláda co nedřív. „Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší, a i ten obávaný zásah do ekonomiky bude horší,“ podotýká Ludwig. „Opravdu nechci strašit a vyvolávat paniku. Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou!“

Zdroj: (čtk, facebook, aktuálně, deník N)

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Vyřešíme bezdomovectví. Bude trestným činem, navrhuje senátor

28.11.2024 Osud těch nejslabších skupin je za současné vlády skutečně nezáviděníhodný. Například senátor Zdeněk Hraba (ODS) už pracuje na návrhu zákona, který chce zakázat bezdomovectví. Lidé na ulici buď začnou pracovat a vydělají si na bydlení, nebo skončí ve vězení. Hrabův návrh kritizují lidskoprávní organizace. Podle nich se takový zákon, který chce posílat lidi za mříže, i prodraží. více...

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.