Přichází nejčernější scénář? Bohužel je to skoro jistota
Kapacity nemocnic v ČR budou na konci října vyčerpány i v případě, že se vyplní ty nejoptimističtější ze scénářů vývoje epidemie koronaviru. Počítá s tím, že ve druhé polovině měsíce bude průměrně přibývat asi 7 tisíc nakažených denně, během října podle optimistického výhledu zemře s koronavirem téměř 1 000 lidí.
Krizové scénáře počítají na konci tohoto měsíce s 1 755 zemřelými a 22 tisíci nakaženými za den.
Optimistický scénář předpokládá, že reprodukční číslo bude 1,2. To by znamenalo, že na konci měsíce bude s covidem-19 hospitalizováno 4 500 pacientů. Tisíc z nich bude potřebovat intenzivní péči a více než 500 bude muset být připojeno k dýchacím přístrojům, vyplývá z neveřejné predikce Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS), o níž informovali Aktuálně.cz a Deník N. Počet hospitalizovaných bude vysoký ještě nejméně tři týdny, i kdyby se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil. Lidé se s koronavirem dostávají do nemocnice zhruba po deseti dnech od zjištění nákazy, těžký stav se pak projevuje ještě o několik dní později.
„Nyní je reprodukční číslo asi 1,53. Ale exponenciálně bohužel roste i počet lidí v kritickém stavu, takže tato skutečnost se nedá odbýt argumentem, že jsou v nemocnicích nějací lidé zbytečně. Do toho exponenciálně roste počet nemocných zdravotníků,“ upozornil ve svém apelativním příspěvku na sociální síti včera spisovatel a jeden z koordinátorů expertní skupiny COVID-CZECHIA Petr Ludwig.
Spoluzakladatel hnutí propagujícího nošení roušek vidí ten nejčernější scénář jako nevyhnutelný. Podle něj dojde ke kolapsu nemocnic a umírání pacientů, kterým se vlivem přetížení lékařských kapacit nedostane péče. Česko se tak podle Ludwiga nevyhne obávanému scénáři ze severu Itálie, Wu-chanu nebo New Yorku. Do konce roku naroste počet mrtvých na 5 až 15 tisíc, píše Ludwig, který má za sebou shodou okolností studium informačních a datových věd.
„A to je spíše optimistická varianta. Lidé bohužel budou umírat o samotě, na chodbách nemocnic a bez patřičné péče. Lékaři budou rozhodovat o osudu lidí podle věku, jak se dělo v Itálii,“ píše Petr Ludwig. Jeho recept na potlačení šíření nemoci a sražení klíčového reprodukčního čísla je jediný – osobní lockdown, tedy vycházení z domova jen v nejnutnějších případech, a permanentní používání roušky, tedy i v exteriéru.
Ludwig je zastáncem lockdownu, který by měla vyhlásit vláda co nedřív. „Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší, a i ten obávaný zásah do ekonomiky bude horší,“ podotýká Ludwig. „Opravdu nechci strašit a vyvolávat paniku. Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou!“
Zdroj: (čtk, facebook, aktuálně, deník N)