pečuj doma

Přes 350 tisíc lidí už má v Číně očkování na covid

5.10.2020

Přestože ještě několik měsíců potrvá, než bude možné očkovat proti koronaviru, 350 tisíc lidí už vakcínu dostalo. Konkrétně v Číně. Tamní státní rada schválila užití dosud neověřené vakcíny pro zaměstnance nezbytných profesí. Zahraniční experti však upozorňují na možné nežádoucí účinky. Běžně musí nové léky a vakcíny projít složitým testováním. To zaručí, že jsou látky nejen účinné, ale také bezpečné.

Testování probíhá ve vyspělých zemích na tisících až desítkách tisíc dobrovolníků. K této takzvané třetí fázi přistoupilo několik čínských  výrobců potenciálních vakcín v červnu. V červenci čínská rada, vládní orgán, v jehož čele je prezident Si Ťin-pching, schválila nouzové použití vakcín pro rizikové skupiny, informuje čínský server Yicai Global. Vakcínu už dostali zaměstnanci farmaceutických firem a státních podniků. Podle státní rozhlasové stanice, na kterou se odkazuje hongkongský deník South China Morning Post, jich bylo 350 tisíc.

Kromě zmíněné firmy SinoPharm se ví také o podání vakcíny od další farmaceutické společnosti Sinovac. Ta naočkovala tři tisíce svých zaměstnanců a jejich příbuzných. Další lidé s neschválenou vakcínou budou přibývat. Jak píše americký deník New York Times, místní vláda ve městě Šao-jang v provincii jižně od Šanghaje vytvořila speciální kategorii lidí, kteří mají právo na nouzové očkování. Úřady sem zařadily pracovníky škol, školek, pečovatelských domů, zaměstnance supermarketů a také ty, kteří cestují do rizikových oblastí. Výzvy k vytvoření podobných seznamů prý dostaly i správy jiných oblastí. 

"Cílem je nejprve vybudovat imunologickou bariéru pro zvláštní část obyvatelstva, která zaručí stabilitu následných procesů v celých městech," uvedl Čeng Čung-wej z Čínské národní zdravotní komise.

Očkování neschválenou vakcínou proto kritizují někteří zahraniční odborníci. "Má to mnoho negativních dopadů. Lidé mohou být nakažení a šířit infekci, aniž by to věděli, protože budou relativně bez příznaků, pokud vakcína částečně zafunguje," popisuje jeden z možných problémů Jerome Kim z neziskové organizace Mezinárodní institut pro vakcíny (IVI).

S tím částečně souhlasí i čínský virolog Jang Čan-čchiou z univerzity ve Wu-chanu, který se domnívá, že vakcína může být jen placebo - bude mít pouze "psychologický efekt na uklidnění zaměstnanců".

Kritiku však čínská strana odmítá. Výrobci vakcín tvrdí, že z lidí, kteří byli od července naočkovaní, se zatím nikdo koronavirem nenakazil. Ani se u nich neprojevily vážnější nežádoucí účinky.

Čínská vakcína by měla být oficiálně schválena letos v listopadu a její cena by se měla pohybovat kolem tisíce jüanů, tedy necelých tří a půl tisíce korun.

Zdroj: J. Václavíková, Aktuálně, kráceno

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Vyřešíme bezdomovectví. Bude trestným činem, navrhuje senátor

28.11.2024 Osud těch nejslabších skupin je za současné vlády skutečně nezáviděníhodný. Například senátor Zdeněk Hraba (ODS) už pracuje na návrhu zákona, který chce zakázat bezdomovectví. Lidé na ulici buď začnou pracovat a vydělají si na bydlení, nebo skončí ve vězení. Hrabův návrh kritizují lidskoprávní organizace. více...

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.