Starým píchnem morfium a odpravíme je? O tom se nediskutuje?
V současnosti vycházejí různá doporučení, abychom se nenakazili, že lůžko a plicní ventilace v listopadu už asi nebudou. No, kdo ví, jak to za pár týdnů dopadne. Možná se podaří zajistit lůžka v jiných zemích a možná obdržíme humanitární pomoc a některé země nám dodají plicní ventilátory. Ale hrozba je to víc než reálná a nikde se nedočteme, jak takovou situaci budou lékaři řešit.
Ano, existuje doporučení pro takové situace od kolektivu Akademie věd pod vedením etika Davida Černého. Ale jestli je to stále jen ve stadiu návrhu nebo zdali vláda (a měla by takové závažné věci rozhodnout vláda, nejen jestli zavře kadeřnictví) schválila již takový postup, se nějak nikde nemůžeme dočíst. A v diskuzích televizních i internetových se řeší zcela jiné věci.
Připomeňme si aspoň, co David Černý říká o připojování na lůžka k plicním ventilátorům, pokud jich bude nedostatek:
„Primárním kritériem by měl být věk. Může to znít zvláštně nebo diskriminačně, ale tak to není,“ dodává. „Diskriminační by to bylo v případě, kdy by volba padla třeba podle barvy kůže. Věk je pro takové rozhodování relevantní, protože ukazuje, jakým způsobem je smrt špatná pro toho, kdo nakonec zemře. Když budete mít 80letého a 20letého pacienta, tak ten starší už smrtí neztratí příliš. Zatímco ten 20letý ztratí velké množství života a všech dober, která jeho život může obsahovat. Proto pro něj smrt bude výrazně horší. Proto máme dát přednost pacientovi mladšímu. Nesmí jít ale o výběr skupinový, tedy že se nebudou primárně léčit lidé nad 70. Protože taky můžete mít 72letého pacienta, ale taky 20letého s nadváhou, cukrovkou a třeba s nádorem, a jeho prognóza je mnohem horší. Když byste řekli, že hlavním skupinovým kritériem je věk, tak o tom 72letém ani neuvažujete. To už je diskriminace a není to správné,“ dodává etik.
Takže i u nás, jako v Itálii, Británii, Španělsku, Holandsku a jiných zemích západní Evropy rozhodne v podstatě věk. Ale jak to, že se o tom nevedou diskuse? Jak to, že ve studiích nesedí debatéři všech věkových skupin a mezi nimi také zástupci pečujících o starší lidi a nediskutují o tak závažné věci? Nebo je to už jasné a společnost je s tím srozuměna? Prostě se těm starým jen píchne morfium a odpraví se na jiný svět, jak popisoval třeba lékař Bohdan Trnka z jihlavské nemocnice? A že o takovém rozhodnutí nic oficiálně nevíme?
(ah)