Obětujme seniory a získejme imunitu, uvažovali ve Švédsku
Několikrát jsme psali, naposledy v posledním čísle Pečujeme doma, o Švédsku v souvislosti s koronavirem. Také o nehumánním přístupu jejich kabinetu, jehož následkem byla vysoká úmrtnost seniorů. Švédsko v těchto dnech opět řeší svůj lehkovážný přístupu k pandemii koronaviru poté, co se na veřejnost dostala řada e-mailů hlavního státního epidemiologa Anderse Tegnella.
Jaká úmrtnost je přijatelná, pokud...
Ten se v nich expertů dalších zemí například ptal, jestli by vyšší úmrtnost starších lidí mohla být přijatelná, pokud by to vedlo k rychlejšímu vzniku kolektivní imunity.
Státní epidemiolog Anders Tegnell podle listu The Guardian dnes trvá na tom, že cílem švédské vlády nebylo dosáhnout rychlé kolektivní imunity. Řada e-mailů, které novináři získali v rámci švédského zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ukázala, že Tegnell o kolektivní imunitě jako o možném cíli diskutoval v polovině března, pár dní poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila šíření koronaviru za pandemii.
V jedné výměně například Tegnell přeposlal svému finskému protějšku Miku Salminenovi a šéfovi švédského zdravotního úřadu e-mail od jednoho lékaře. Ten navrhoval, že jedním ze způsobů řešení pandemie je umožnit zdravým lidem, aby se koronavirem dobrovolně nakazili v kontrolovaném prostředí. „Jedním z bodů by bylo udržet školy otevřené, abychom dosáhli kolektivní imunity rychleji,“ napsal Tegnell. Salminen mu odpověděl, že Finové tuto možnost sice zvážili, ale že ji zamítli, protože „děti budou v průběhu času stále šířit koronavirus do dalších věkových skupin“. Salminen dodal, že finští experti předpověděli, že uzavření škol by snížilo šíření covidu-19 mezi staršími lidmi o deset procent. „Možná by těch deset procent stálo za to,“ odpověděl mu Tegnell. Ten poté opakovaně popřel, že se švédská vláda rozhodla nechat většinu škol otevřenou ve snaze o tvorbu kolektivní imunity.
Děti musely povinně do školy
Švédsko na vrcholu pandemie sice uzavřelo vzdělávací instituce mládeži starší šestnácti let, pro menší děti je ale nechalo otevřené a vyžadovalo účast na vyučování. Pokud rodina nechala děti doma, a to i kvůli riziku pro některého ze členů domácnosti, byla nahlášena sociálním službám a čelila pokutě. Švédsko zakázalo také shromáždění více než padesáti lidi a požádalo obyvatele, aby dodržovali sociální distancování, a pokud možno pracovali z domova. Obchody, bary, restaurace a fitness centra však zůstaly v provozu. V dalších e-mailech Tegnell požádal svého předchůdce Johana Gieseckea, aby předpověděl, co by se stalo, pokud by virus mohl volně postupovat populací... Deník Aftonbladet informoval, že Tegnell od ledna do dubna smazal asi 200 e-mailů, do kterých chtěli novináři nahlédnout. Deníku řekl, že v nich byla pracovní diskuse s různými skupinami, kterou nebylo zapotřebí uchovávat. „Mažu spoustu e-mailů, které není třeba zaznamenat,“ vysvětlil Tegnell. To však odporuje švédským zásadám transparentnosti na veřejných úřadech.
Lepší připravenost na druhou vlnu?
Ten opakovaně tvrdil, že přísná opatření zavedená v dalších zemích jsou dlouhodobě neudržitelná a že přístup Švédska podporovala většina místní populace. Ačkoli švédští odborníci odhadovali, že čtyřicet procent populace Stockholmu se do konce května koronavirem nakazí, nedávná národní studie zjistila, že imunita vůči viru zůstává relativně nízká. Další výzkum ze srpna poté došel k závěru, že kolektivní imunita je ve Švédsku zatím v nedohlednu.
Zdroj: idnes, red