Neveřejná data ukázala alarmující poměr pozitivních testů
Epidemie koronaviru se v ČR vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem testům provedeným. Od září tento podíl vytrvale stoupá. Čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že je ještě vyšší, než bylo na základě veřejně dostupných dat uváděno. Poslední neveřejný údaj mluví už o 20,1 procenta.
Jde o alarmující číslo, protože podíl pozitivních testů mezi provedenými se obecně označuje za jeden z nejdůležitějších údajů o tom, jak moc daná země stíhá vůbec sledovat šíření viru SARS-CoV-2 v populaci.
Do 1. září toto číslo nikdy nepřekročilo pět procent. Státy, které testování a trasování zvládají jako např. Tchajwan nebo v Evropě Německo, jsou často pod jedním procentem. Kdybychom měli podstatné shrnout: Žádný „radar“ na nakažené nemáme (měření teploty není příliš účinné, nezachytí řadu již infekčních). Lidé se proto na testy musí vybírat systematicky, právě na základě kontaktů s nakaženými. A proto vysoký poměr pozitivních testů obvykle znamená, že trasování nakažených v zemi nefunguje. Pokud si pro testy chodí lidé s příznaky, je to pozdě. Velká část případů nákazy proběhne předtím, než se u lidí vůbec nějaké příznaky projeví. Podle britské analýzy je to cca 50 procent (dalších cca 25 procent případů nákazy pak připadlo na první či druhý den po objevení příznaků, kdy ty nejsou téměř nikdy vážné). U nás, jak už jsme psali, mnoho lidí se ani po týdnu, kdy už mají příznaky, na testy nedostane.
Zdroj: idnes- technet, red