Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci
Jak také bojovat proti novému typu koronaviru? Nový japonský výzkum přináší podle řešitelského týmu z Hirošimské univerzity první důkaz, že pro lidi bezpečná varianta ultrafialového světla rychle a účinně zabíjí virus způsobující nemoc covid-19. Studii zveřejnil akademický žurnál American Journal of Infection Control.
Studie provedená vědci z Hirošimské univerzity zjistila, že použití specifického ultrafialového světla C (tzv. UVC záření) s vlnovou délkou 222 nanometrů (nm), které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí i nový koronavirus.
Jde o první takový výzkum na světě, píše univerzita ve zprávě na svém webu. V rámci své práce totiž Japonci hledali vlnovou délku ultrafialového světla, která by dokázala ničit koronavirus SARS-CoV-2 a současně nebyla škodlivá pro člověka.
Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření je pro člověka neviditelné. Konkrétně toto UVC je „nejtvrdším“ ultrafialovým zářením, přičemž to s vlnovou délkou 222 nm má být účinné nejen proti SARS-CoV-2, ale i proti podobně strukturovaným koronavirům a též proti sezonním virům chřipky.
Dokáže prý zlikvidovat 99,7 procenta viru za půl minuty. Pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu, kde je zapotřebí mít velmi sterilní prostředí - ve zdravotnictví či v potravinářství -, se obecně používají germicidní lampy, vyzařující ono ultrafialové záření ve spektru C. Tyto lampy nejčastěji generují záření s vlnovou délkou zhruba 254 nm, které sice dokáže likvidovat organismy narušením jejich buněčných struktur, avšak je nebezpečné i pro člověka.
Zdroj: Novinky