Změny ve struktuře České správy sociálního zabezpečení
Síť 77 okresních správ sociálního zabezpečení, v Praze Pražské správy sociálního zabezpečení, v Brně Městské správy sociálního zabezpečení Brno (OSSZ) a 6 regionálních pracovišť ČSSZ se od ledna 2024 změní na 5 územních správ sociálního zabezpečení (ÚSSZ). Změnami nedochází k uzavření žádné z těchto správ.
Označeny budou stejně jako doposud (tj. okresní správa sociálního zabezpečení, případně Pražská správa sociálního zabezpečení či Městská správa sociálního zabezpečení Brno). Klienti tedy mohou dále využívat služeb té okresní správy, na kterou jsou zvyklí, a navíc budou mít možnost navštívit kteroukoliv jinou okresní správu podle vlastní volby.
Novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení (zákon 412/2023), kterou se mění organizační uspořádání ČSSZ, nabývá účinnosti od 1. 1. 2024. Od tohoto data přejdou veškeré ekonomické, provozní a organizační záležitosti jednotlivých OSSZ na jejich místně příslušnou územní správu. Okresní správy již nebudou samostatnými úřady, ale organizačními jednotkami jedné z pěti
ÚSSZ. Snížení administrativní náročnosti při řízení jednotlivých OSSZ povede k efektivnější organizaci jejich práce, optimalizaci počtu úředníků na vedoucích pozicích a jednodušší, přehlednější struktuře.
Od 1. 1. 2024 zároveň vzniká Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS), pod který budou převedeny veškeré organizační útvary a metodika dosavadní lékařské posudkové služby (LPS). Cílem je kvalitní, nezávislé a odborné posuzování zdravotního stavu pro potřeby přiznání invalidních důchodů a příspěvků osobám se zdravotním postižením a pro potřeby posuzování důvodu trvání dočasné pracovní neschopnosti. Pro klienty nebude mít tato změna žádný negativní dopad. Zaměstnanci IPZS budou zajišťovat služby na stejných místech jako dosud. Vyhodnotí-li posudkový lékař osobní přítomnost klienta na jednání jako nezbytně nutnou, bude klient pozván na okresní správu nejbližší jeho místu pobytu.
Zdroj: ČSSZ