pečuj doma

Žena se díky ombudsmanovi dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024

Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok na důchod. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu.

Žena si stěžovala, že se jí nedaří získat invalidní důchod. Když si zkoušela požádat o důchod po druhé, místo očekávaného příjmu se dočkala snížení invalidity z III. stupně na I. Nesouhlasila s tím, že tak posudkový lékař vyhodnotil její zdravotní stav.

Měl jsem pochybnosti o správnosti hodnocení potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod i o přesvědčivosti snížení stupně invalidity,“ vysvětlil ombudsman Stanislav Křeček, proč zahájil šetření.

Invalidní důchod může získat jen ten, kdo je uznán invalidním a zároveň získá dostatečnou dobu důchodového pojištění. Nabyde ji hlavně tak, že si vydělává prací jako zaměstnanec nebo podnikatel.

Ombudsman zjistil, že Česká správa sociálního zabezpečení pochybila až při vyřizování druhé žádosti o přiznání invalidního důchodu. Když posuzovala nárok na invalidní důchod poprvé v roce 2007, správně vyhodnotila, že ženě chybí potřebná doba pojištění alespoň 5 let v desetiletém období před vznikem invalidity.

Od roku 2010 ale platí alternativní podmínka pro pojištěnce starší 38 let. Ta říká, že potřebnou dobu pojištění může pojištěnec starší 38 let získat i ve dvacetiletém období před vznikem invalidity, pokud získá alespoň 10 let pojištění. A to žena splnila.

Ombudsman upozornil ČSSZ, že u stěžovatelky nesprávně v roce 2022 hodnotila podmínku získání potřebné doby pojištění. 

„Na základě mého upozornění hodnotila ČSSZ splnění podmínky potřebné doby pojištění ve dvacetiletém období před vznikem invalidity. Zjistila, že v tomto období žena získala více jak 10 let doby pojištění. Splnila tak podmínky nároku na invalidní důchod,“ uvedl ombudsman.

Žena se dočkala důchodu. ČSSZ jej stanovila v mimořádné výši, protože žena získala více jak 15 let doby pojištění z výdělečné činnosti. Když by určila výši důchodu z výdělků, kterých stěžovatelka dosahovala před vznikem invalidity, přiznala by jí důchod výrazně nižší. Žena se dočkala také doplatku 653 461 Kč za 5 let nazpět ode dne podání druhé žádosti o důchod. 

Aktuálně má stěžovatelka před sebou ještě řešení nespokojenosti s výší stupně invalidity. Ombudsman Českou správu sociálního zabezpečení upozornil na nepřesvědčivost posudku, kterým ženě snížili stupeň invalidity. ČSSZ proto nařídila mimořádnou kontrolní lékařskou prohlídku.

Posudkový lékař konstatoval, že žena nebyla plně invalidní, ale jen částečně. Svědčí podle něj o tom také to, že žena začala pracovat. Ombudsman stěžovatelce poradil, že může podat námitky, případně správní žalobu, když by ČSSZ jejím námitkám nevyhověla.

Zdroj: Veřejný ochránce

P:S. Podobné případy řeší i naše právní poradkyně - kontakt: mskruh.cz/poradna/

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.