pečuj doma

Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024

MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. 

Návrh přináší i řadu opatření směřujících ke zrychlení a zefektivnění správního řízení v návaznosti na digitalizaci. Vyřizování těchto dávek tak bude pro osoby se zdravotním postižením i jejich rodiny co nejjednodušší. Návrh nyní míří do meziresortního připomínkového řízení.

„Jako vláda jsme se zavázali k postupné digitalizaci a elektronizaci státní správy. MPSV v tom dlouhodobě jde příkladem. V oblasti sociální a rodinné politiky je jedním z našich hlavních cílů zjednodušení a zrychlení procesu přiznávání finanční pomoci pro osoby se zdravotním postižením, zejména příspěvku na péči a invalidních důchodů. Přicházíme také se změnami v posuzování ze strany lékařské posudkové služby a také v sociálním šetření. MPSV se postupnými kroky snaží těchto cílů dosáhnout,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Po zapojení odborných nelékařských zdravotnických pracovníků do oblasti posuzování zdravotního stavu, tedy opatření, které vedlo od 1. ledna 2023 k personální stabilizaci lékařské posudkové služby, proběhla od 1. ledna 2024 reorganizace 77 okresních správ sociálního zabezpečení na 5 územních správ sociálního zabezpečení. Současně byl zřízen Institut posuzování zdravotního stavu, pod který byla začleněna dosavadní agenda lékařské posudkové služby ČSSZ a okresních správ sociálního zabezpečení.

„U současného návrhu na převod dávek pro osoby se zdravotním postižením předpokládáme účinnost od 1. dubna 2025. Hlavním cílem této úpravy je systémové sjednocení sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod jeden správní úřad. Tato změna umožní zlepšení proklientského přístupu a zároveň dojde k odbřemenění Úřadu práce ČR,“ shrnul ministr Jurečka.

Osoby se zdravotním postižením by si tak nově veškeré dávky odvíjející se od posouzení zdravotního stavu vyřídily na jednom místě – územních správách sociálního zabezpečení. Podávat žádosti a komunikovat s úřadem bude nově možné z pohodlí domova prostřednictvím klientské zóny. On-line žádosti jsou uživatelsky přívětivé, jednoduché a rychlé a cílem je další rozšiřování funkcí Klientské zóny.

MPSV však pamatuje i na osoby, které potřebují podporu od zaměstnanců úřadu. Pro ně budou nadále dveře otevřené na kontaktních pracovištích – okresních správách sociálního zabezpečení.

Zdravotní stav by stejně jako dosud posuzoval Institut posuzování zdravotního stavu. Odvolací řízení včetně posuzování zdravotního stavu by nadále zajišťovalo ministerstvo.

Cílem navazujících opatření je potom zjednodušení a zefektivnění celého procesu správního řízení. Dojde tak k rychlejšímu rozhodování v této oblasti, která je zvláště citlivá a každý den navíc může znamenat komplikace pro samotné žadatele i jejich rodiny. MPSV proto chce odstranit nadbytečné byrokratické kroky.

Zjednodušení, zpřehlednění a zrychlení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek zůstává jedním z prioritních cílů MPSV a vlády.

Zdroj: MPSV

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

INFO: Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách

18.4.2025 Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a škálování rizika. S účinností od začátku roku 2026 se má změnit obsah pravidelných preventivních prohlídek. Je to příležitost pro skutečné posílení prevence v klinické praxi s dopadem na celou populaci. více...

NAUČNÉ: Komunikace v rodině, zejména mezi pečujícím a nemocným

17.4.2025 Komunikace je základní cesta, jak sdílet emoce, myšlenky, prožitky s ostatními. Komunikace v rodině zajišťuje přenos informací i emocí mezi nejbližšími. A protože v rodinách jsou vztahy dobré, ale i ty méně povedené, mohou být komunikační kanály bezproblémové, nebo naopak vyostřené, či nepřesné. Zkusme si o tom říct více. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.