Zdraví se brání, není na prodej, bouří Španělé
Statisíce lidí vyšly v neděli v Madridu do ulic a protestovaly proti změnám v systému financování veřejného zdravotnictví, které provedla vláda autonomního madridského regionu. Podle odhadů vlády se demonstrace zúčastnilo 250 000 lidí, organizátoři ovšem uvádějí skoro milion. Demonstrovalo se i v jiných městech.
V Madridu se demonstranti sešli za zvuku bubnů a píšťalek v různých částech hlavního města. Odtud vyrazili do středu Madridu, kde se shromáždili před radnicí s transparenty jako například „Zdraví není na prodej, zdraví se brání.“
Demonstranti požadovali od regionální vlády, aby na veřejné zdravotnictví, které už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz, věnovala více prostředků. Regionální vládu obviňovali, že dává přednost soukromým poskytovatelům zdravotní péče.
„Ve Španělsku byl systém veřejného zdravotnictví velmi dobrý. Ale v posledních letech se prudce zhoršil, zvláště po pandemii koronaviru,“ řekla Ana Santamaría z Madridu, která přišla na protest s přítelkyní Susanou Bardillovou.
„Abyste se dostali k lékaři, musíte čekat týdny,“ řekla Bardillová, podle které tento systém „týrá pacienty, ale i zdravotníky“.
Nedělní demonstrace, svolaná občanskými sdruženími, je třetím masovým protestem uspořádaným ve španělské metropoli za poslední tři měsíce.
Nespokojenost se selháním zdravotnického systému se projevila i v dalších regionech Španělska, které je velmi decentralizovanou zemí a kde veřejné zdravotnictví řídí regionální úřady. Ale právě v Madridu jsou protesty nejsilnější.
Prezidentka regionální vlády Isabel Díaz Ayusová, která je pravicovou křesťanskou političkou, opakovaně obvinila demonstranty, že jsou ve skutečnosti motivováni politickými zájmy. Ayusová popírá, že její vláda záměrně likviduje veřejné zdravotnictví ve prospěch soukromého sektoru. „Nikdy jsme nedávali tolik peněz do veřejného zdraví, jako nyní,“ řekla a veškerou kritiku odmítla jako nepravdivé „fake news“. Čtyřiačtyřicetiletá Ayusová vystudovala žurnalistiku a pracovala v řadě španělských médií. Za lidovou stranu byla poprve zvolena v 36 letech. Ve funkci je od roku 2019. V době koronaviru opakovaně odmítla zásah armády v domovech důchodců. Armáda tak přesto učinila i bez jejího souhlasu a nalezla stovky mrtvol a další obyvatele domovů v extrémních podmínkách a ve zcela nevyhovujících hygienických poměrech.
Zdroj: iDNES, red