pečuj doma

Vyšlo listopadové číslo časopisu Sociální služby

26.11.2021

Co je cílem sociální služby, jak by měl postupovat sociální pracovník po setkání se zájemcem o službu a co by měl být následně schopen posoudit – tím se zabývá Tomáš Ergens, lektor Institutu vzdělávání APSS ČR, v prvním dílu článku Obrat k účelu poskytování sociálních služeb. 

Důležité je také posoudit, zda je účel služby v souladu s přáním klienta a zda je klient spokojený, a to za předpokladu, že zároveň dojde ke zvýšení sociálního začlenění klienta v jeho nepříznivé situaci. Autor v článku věnuje pozornost také kvalitě sociálních služeb.

V listopadovém čísle si také můžete přečíst o tom, jak zmapovat potřeby lidí (seniorů), kteří nekomunikují verbálně nebo si o pomoc nedovedou sami říct.

Pracovníci v pomáhajících profesích plánují s klienty a mapují jejich potřeby, představy a přání, domlouvají se, jak by měla služba probíhat, a tím vším chtějí docílit, aby byl klient spokojený, aby se cítil v bezpečí a měl adekvátní podporu. Jak to ale probíhá, pokud se s klientem nelze snadno domluvit v důsledku jeho specifických potřeb daných různým rozsahem postižení, kvůli kterému se do sociální služby dostal. Tomu se věnuje lektorka Institutu vzdělávání APSS ČR Alena Závůrková.

Dále si v časopise můžete přečíst rozhovor s přednostkou Geriatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Evou Topinkovou, která odpovídala na otázky týkající se pneumokokových nákaz, čím jsou pro člověka, a především seniora, nebezpečné a jak je možné se před nákazou bránit.

Důležité je podle ní očkování, a to zejména v pobytových zařízeních sociálních služeb, kde je i při dodržování všech hygienicko-epidemiologických standardů riziko šíření kapénkově přenášených infekcí.

V listopadovém čísle vám také přinášíme reportáž z XII. výročního kongresu poskytovatelů sociálních služeb, který byl vyvrcholením již 13. ročníku Týdne sociálních služeb. Jako každý rok tak i letos se sjela celá řada zajímavých hostů a řečníků, kteří po téměř dvouleté odmlce způsobené koronavirem, mohli diskutovat na aktuální témata, jež hýbají světem sociálních služeb, a o problémech, kterým musí poskytovatelé čelit nejen kvůli pandemii covidu-19.

Petra Cibulková

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

25.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.