Všechny součásti elektronizace zdravotnictví budou funkční v r. 2026
Vláda schválila dlouho očekávanou novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví, která má za cíl zefektivnit správu zdravotních informací a zpřístupnit je zdravotnickým profesionálům i pacientům. Mezi klíčové součásti patří eŽádanka, EZKarta, sdílený záznam pro záchranné složky a napojení na kmenové registry pacientů.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slíbil, že všechny systémy elektronického zdravotnictví budou funkční do léta 2026. Podle ministra již probíhá několik pilotních projektů, například projekt Digipraxe, který začal v červnu 2024 a zahrnuje 20 ambulancí primární péče. Další pilotní projekty budou zahájeny během října tohoto roku s plánem dokončení testování do konce roku 2025.
Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví podle Vlastimila Válka napravuje nedostatky verze z roku 2021. „Tento zákon nebyl úplně optimální a postrádal některé základní prvky,“ konstatoval ministr. Ministerstvo tedy podle Válka doplnilo například údaj o kmenových registrech pacientů, který má umožnit vybraným ošetřujícím lékařům zjistit, zda má jejich pacient zbrojní průkaz. To byl nedostatek, který se začal mediálně intenzivněji diskutovat až po loňské masové vraždě na filosofické fakultě v Praze. Původní zákon podle Válka nepočítal ani s eŽádankou, což brzdilo celý proces žádostí o různé typy vyšetření. „Doplněný systém dnes funguje tak, že žádanka o jakékoli vyšetření se odesílá elektronicky a automaticky se nahraje do informačního systému nemocnice. Nález z jakéhokoli vyšetření, ať už laboratorního, či rentgenového, bude rovněž elektronicky nahrán do informačního systému ošetřujícího lékaře. Pokud bude pacient hospitalizován, propouštěcí zpráva se také automaticky nahraje do systému ošetřujícího lékaře,“ vysvětlil ministr.
Jedním z dalších klíčových prvků novely je zavedení sdíleného záznamu, který umožní posádkám záchranné služby přístup k důležitým zdravotním informacím pacienta. „Posádka záchranné služby bude mít přístup k emergentním záznamům a výsledkům preventivních screeningových vyšetření, stejně jako k informacím o lécích, které pacient užívá,“ uvedl Válek.
V původní verzi zákona chyběla také platforma, která by pacientům umožňovala sledovat své zdravotní informace. „Na základě zkušeností z Dánska či Estonska jsme do legislativy zahrnuli i EZKartu, kterou už spouštíme a letos i příští rok do ní budeme doplňovat další data,“ naznačil ministr, že některé komponenty elektronizace jsou již spuštěny.
Zdroj: Medical Tribune