Valí se nová pohroma? Většina seniorů rychle ztrácí protilátky
Předběžné výsledky ukazují, že až šedesát procent seniorů má po půl roce od očkování výrazně nižší nebo žádné protilátky. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla Společnost Podané ruce na více než 620 seniorech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou a navýšení testování zaměstnanců i klientů v sociálních službách.
Takovýchto seniorů, kteří se tak opět fakticky stanou neočkovanými, bude v následujících měsících přibývat po statisících. První proočkovaní lidé jsou z konce ledna, do poloviny února dostalo 163 tisíc lidí obě potřebné vakcíny. Odhadem už v polovině srpna tak statisticky bude přes sto tisíc lidí ve věku nad 80 let a tedy v rizikové skupině zase bez protilátek.
Společnost otestovala od 30. června do 2. července 627 seniorů. Zájemci se mohli přihlásit přes zveřejněný rezervační systém. Poté odevzdali vzorek krve na protilátky. „Používáme dva různé typy testů tak, aby se maximálně podařilo zachytit protilátkovou odpověď, jednak po prodělané infekci a po vakcinaci.
Ze seniorů, kteří se do měření zapojili, jich bylo 396 mladších 75 let, 231 starších. Nejčastěji byli očkováni vakcínou Pfizer, do šetření jsou ale zahrnuty všechny druhy vakcín, a to dvoudávkové i jednodávkové.
Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek klesá s časem od očkování a s věkem. Podle společnosti je pokles protilátek tak razantní, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování negativní hodnoty. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli covid-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali.
Stupeň závislosti se podle Podaných rukou liší i v závislosti na druhu vakcíny, přičemž zatím nejhůře vychází AstraZeneca. Lidem, kteří jsou AstraZenekou očkovaní a covid neprodělali, vychází nejnižší hodnoty. „V Izraeli nabízí lidem nad šedesát let třetí dávku vakcíny už nyní. A předběžné výsledky našeho šetření rovněž naznačují, že je třeba, aby posilující dávka byla i u nás pro zranitelné skupiny k dispozici již na podzim. Vláda by měla mít preventivní plán především v zařízeních sociálních služeb, kde byl největší počet úmrtí,“ uvedl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.
Výzkum financoval brněnský magistrát, za což mu patří poděkování.
Zdroj: idnes, red