Válek s poplatky naráží. Oponují lékaři, politici i odborníci
Plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vrátit do hry regulační poplatky narazil. K záměru řešit například nadužívání urgentních příjmů sankcemi se staví skepticky lékaři, politici i experti. „Není to hlavní problém zdravotnictví, který by se teď měl řešit. Nemám pocit, že tam chodí lidé, kteří to nepotřebují,“ říká stínový ministr J. Špičák.
Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je celý nápad „hasit požár“ poplatky nesystémový. „Důvod, proč lidé nadužívají urgentní příjmy, není to, že by si chtěli večer popovídat s lékařem. Ale to, že nemají praktika a další specialisty,“ řekl Dostál MF DNES. Podle něj by stát měl nejdřív zlepšit dostupnost zdravotní péče.
„Typický pacient záchranné služby je člověk s mnoha nemocemi, jemuž se zhorší základní onemocnění. Nemá, jak se dopravit k lékaři, a tak se obrací na záchranku. Vhodnější je systémové řešení – zajistit kvalitní a dostupnou primární péči,“ souhlasí Jana Poštová z pražské záchranky..
Ministr Vlastimil Válek tvrdí, že regulační poplatek není špatná věc, protože dochází k nadužívání urgentních příjmů. „Řada lidí tam chodí zbytečně. Otázka je, jak pomocí poplatku sankcionovat ty, kdo to nadužívají,“ řekl Válek v rozhovoru pro MF DNES. Jeho slova o nadužívání potvrzují i nemocnice. Podpořil ho Luděk Čarvaš, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel Nemocnice Prachatice: „Řada pacientů zneužívá urgentní příjmy jako místo, kde se nechají ošetřit, když to nestíhají přes den v práci. Nečerpají akutní péči, ale plánovanou péči a požadují běžná ošetření, která by měl zvládat praktik. Pacienti obcházejí praktika i proto, že na urgentních příjmech dostanou ošetření dříve,“ uvedl.
Zdroj: iDNES