pečuj doma

V našich lékárnách stále chybí penicilin a další léky. Dominový efekt

10.1.2023

V našich lékárnách stále chybí antibiotika, ale například i léky na kašel nebo nachlazení, upozorňují lékárníci napříč republikou. Situace je podle nich horší i než za covidu. Například e-shop Lékárna.cz tak zavedl nákupní limity na některé produkty. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR však rozhodně nehrozí, že by pacient nedostal potřebnou léčbu.

Před Vánoci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uklidňoval veřejnost, že situace na lékovém trhu je pod kontrolou, Nurofen je opět v lékárnách a doplněn je i penicilin. Ministerstvo v prosinci vyjednalo mimořádnou objednávku 300 tisíc balení Nurofenu, jenž u dětí snižuje horečku. Jenže podle lékárníků problém s nedostatkem léků trvá dál. 

"Především nás trápí nedostatek některých antibiotik, chybí nám například penicilin. Dále chybí i některé léky, které nejsou na předpis, například některé na kašel nebo antiseptické oční kapky," potvrzuje mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Co se týče sirupu pro děti s obsahem ibuprofenu, situace se podle ní zlepšila, není to už tak, že by ho nikde nešlo sehnat. "Ale hodně dětí bylo nemocných a jejich rodiče tento lék potřebovali. Některé lékárny proto ibuprofenové sirupy již vydaly a momentálně je nemají, některé ale stále ano. Nové si teď ovšem nemohou objednat, čeká se na novou dodávku," upozorňuje Bažantová. Česká lékárnická komora také radí, že děti, které mají nad dvacet kilogramů, mohou užívat ibuprofen v tabletách.

Problém s nedostatkem léků není jen v Česku, týká se většiny evropských států. Situaci značně komplikuje epidemie chřipky, která podle Státního zdravotního ústavu v současné době nabírá na síle.

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka způsobena hlavně nadměrnou spotřebou, kterou výrobci neočekávali. Firmy podle něj plánovaly výrobu podle roku 2019, kdy ještě nebyla pandemie covidu. Kvůli opatřením s ní spojeným Evropané nebyli infekcím téměř vystaveni, a tak jsou k nim teď vnímavější. "Je veliký skok ve spotřebě. A výroba pro celý svět není schopna pružně reagovat na celkovou poptávku," sdělil ČTK Dvořáček.

Podle mluvčí Bažantové nejdříve nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik, což spustilo dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj. Lidé mohou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) situaci pomoci tím, že si nebudou vytvářet zásoby léků a budou pořizovat jen ty, které skutečně potřebují. 

Například internetový obchod Lékárna.cz zavedl u některých léků nákupní limity. Například Nurofenu pro děti nelze objednat víc než dva kusy. "Aktuálně nabízíme zboží, které jsme naskladnili v prosinci. Při takto vysoké poptávce však odhadujeme, že zásoby vydrží nejvýše sedm dní," upozorňuje výkonný ředitel Lékárna.cz Karel Klodner. 

Celostátní výpadek léčivých přípravků na chřipku, nachlazení a kašel je podle mluvčí Lékárna.cz Romany Žatecké tak extrémní, že předčil i výpadky léků z období druhé vlny covidu. Lidé podle ní proto často vyráží na jejich nákup do Polska, a to i kvůli tamním nižším cenám. 

Situace může podle náměstka ministerstva zdravotnictví Jakuba Dvořáčka trvat i několik měsíců nebo rok. Ministr Vlastimil Válek kvůli tomu vytvořil pracovní skupinu, jež se má zabývat právě nedostatkem léčiv. Ta poprvé jednala v tomto týdnu.

"V oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje," shrnul Válek závěry jednání na Twitteru. Také situace ohledně dětských léků na snížení horečky se podle něj výrazně zlepšila. "A do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc," napsal Válek.

Zdroj: Aktuálně

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.