pečuj doma

V Brně zemřel výtvarník Jan Zuziak, bylo mu 75 let

25.8.2021

Zemřel brněnský výtvarník Jan Zuziak, bylo mu 75 let. V posledních třech letech ho provázely zdravotní potíže. Patřil k výrazným osobnostem brněnské umělecké scény, ačkoliv stál celý život zcela programově mimo oficiální struktury. O jeho smrti informovala Moravská galerie, se kterou dlouhodobě spolupracoval.

Rodáka z Pozořic na Brněnsku v počátcích umělecké tvorby ovlivnily práce Mikuláše Medka, surrealismus a také dílo Vladimíra Boudníka. Začal se věnovat experimentální grafice a rozvíjet techniku dekalku. V 70. letech se přiblížil konceptuálnímu umění. Vytvářel grafické partitury, kresby, podílel se na kolektivních projektech a také přišel s konceptem imaginární země Zuziland.

„Nejdříve je to čistě smyšlený koncept, který rozvíjí se svými přáteli u piva. Vymýšlí zákony, ministerstva a způsoby fungování svobodné země jako reakci na právě vrcholící obdobní normalizace. Na konci 70. let navrhuje pro Zuziland originální známky, razítko na udělování víza a také vlastní vlajku Zuzilandu,“ popsala na facebooku kurátorka Jana Písaříková.

Moravská galerie se k Zuzilandu vrátila znovu v roce 2019, součástí smyšlené země se tehdy stal Pražákův palác s expozicí moderního umění. „Je to imaginární území, můj vnitřní svět, kam jsem v roce 1976 emigroval. Nechtěl jsem emigrovat na Západ ani na Východ, emigroval jsem sám do sebe,“ zavzpomínal před dvěma lety Zuziak.

Výtvarník vyráběl vlastní známky, nechal si dokonce zhotovit štočky. Známky dával cizincům, kteří přijížděli do Brna, i Čechoslovákům, kteří měli příležitost vycestovat z totalitního státu do ciziny. Vracely se mu pak na obálkách či pohlednicích, které pošta doručovala přesto, že Zuziland nikdy neexistoval.

Zuziak se za normalizace snažil žít nezávisle na režimu. „Dělali jsme si, co jsme chtěli, samozřejmě za to něco hrozilo, ale hlavní bylo být svobodný,“ uvedl Zuziak. Dopisy z ciziny svým způsobem nahrazovaly cestování, které bylo pro Zuziaka nemožné, protože neměl pas. „Kde byla známka, tam jsem byl já,“ řekl tehdy. Byl také milovníkem přírody a sběratelem přírodnin.

Zdroj: ČTK, Seznam zprávy, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.