pečuj doma

Světový den lupénky pomáhá k lepšímu životu pacientů

26.10.2023

Lupénka, známá též jako psoriáza, je chronické neinfekční autoimunitní zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí na světě přibližně 125 milionů lidí. V České republice jsou to 2-3% obyvatel. Světový den lupénky každoročně připadá na 29. října a jeho cílem je zvýšení povědomí o této nemoci, odstranění stigmatizace a poskytnutí podpory nemocným na cestě k lepšímu životu.

Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky. Dokonce na její rozvoj mohou mít vliv i některé běžně užívané léky.

Důležité je uvědomit si, že lupénka není pouhým onemocněním kůže. U středně těžké a těžké psoriázy může dojít k tvorbě mnoha zánětlivých látek, což ovlivňuje i jiné orgány. Až 30 % lidí trpících lupénkou trpí na postižení kloubů, což se odborně označuje jako psoriatická artritida. Ta se většinou vyskytuje v drobných kloubech rukou a páteře. 

Lupénka je také často spojována s nemocemi jako Bechtěrevova choroba, kolitida, hypertenze či deprese.

„U pacientů s lupénkou je též zvýšené riziko rozvoje cukrovky, cévních mozkových příhod, infarktu myokardu a ischemické choroby dolních končetin,“ uvádí MUDr. Ján Lidaj, odborný garant a bývalý dlouholetý primář Lázní Smrdáky. Už „jen“ to je důvodem, proč je podstatné toto onemocnění nebrat na lehkou váhu a soustředit se na zdravý životní styl a péči o své zdraví. 

Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji ale u mladých lidí mezi 15 a 25 lety.  Roli hraje genetická predispozice, spouštěcích faktorů však může být celá řada. Psoriázu, bohužel nedokážeme dostat vždy pod kontrolu, dá se ale vyhýbat věcem, které její průběh zhoršují. Mezi takové faktory patří kouření, alkohol, nadmírný stres, nezdravé stravovací návyky či nedostatek spánku a pohybu.

 „Důležitá je včasná diagnostika a správná léčba, která je potřeba sestavit individuálně na míru každého pacienta. Lupénka je nemoc, která je náročná i na psychiku pacientů,“ doplňuje MUDr. Lidaj.

Šupinatá ložiska lupénky u nich mohou vyvolávat pocit stigmatizace a sociálního vyloučení, mohou však přerůst v psychické problémy. Nemoc dokáže ovlivnit sebevědomí jdince, ale i jeho pracovní uplatnění nebo rodinný život.

Léčba lupénky zahrnuje důkladnou hydrataci pokožky, vhodnou kosmetiku (vyhnutí se vonným složkám a chemikáliím), ovládnutí touhy škrábat se, zdravý životní styl, koupele, případně biologickou léčbu nebo kortikosteroidy při těžším či akutním průběhu.

Velmi účinně se projevuje balneoterapie. Nejúčinnější je ve slovenských lázních Smrdáky, které se nachází kousek od českých hranic a u nás nejsou příliš známé. Přezdívá se jim „Mrtvé moře Evropy“. Pyšní se totiž prameny s mimořádně bohatou minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a léčivým sirným bahnem.

(av)

Zdroj: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kvůli dlouhé hospitalizaci mám přijít o doplatek na bydlení

19.9.2024 Jsem dlouho hospitalizován (od 1.6.2024), dostával jsem doplatek na bydlení, nyní v září mi ho chtějí odebrat, že se jedná o bydlení, které je brané jako ubytovna, a v nemocnici mám vše. Říká se, že když se nechám propustit, bude nárok na dávky, a když budu znovu přijat, tak zase bude dávka odebrána. Jak dlouho musím být mimo nemocnici, abych dávky dostal? více...

INFO: O Alzheimerově nemoci z lékařského pohledu v Českém rozhlase

18.9.2024 Zajímavý pořad odvysílal Český rozhlas Dvojka. Hostem Patricie Strouhalové v Kávě o čtvrté byl profesor MUDr. Jakub Hort z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole. Tématem byla Alzheimerova choroba. Jaké jsou moderní možnosti medicíny? Dočkáme se v blízké době léku? Má smysl prevence, nebo záleží více...

ZPRÁVY: Covid sílí, přibývá úmrtí. Zájem o nové vakcíny není

17.9.2024 Ani povodně nezastavily šíření koronaviru. Naopak skokově přibylo nemocných i zemřelých s covidem-19. Jen v pondělí testy potvrdily nákazu u 1 107 lidí, což je o 347 případů více než před týdnem. Odborníci doporučují očkování, hlavně seniorům a chronicky nemocným. Katastrofální záplavy mohou totiž situaci ještě zhoršit. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.