Superdávka schválena. Prošlo zpřísnění na návrh okamurovců
Reformu sociálních dávek schválili poslanci. Vládní návrh předpokládá, že bude jedna „superdávka“ místo příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě. Při žádosti o peníze od státu se má posuzovat příjem i majetek žadatele. Pobíraná částka se může zvýšit o bonus za veřejné práce, které žadatel vykoná v době nezaměstnanosti.
„Náběh superdávky bude od 1. října,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Pro zásadní reformu dávek, jeden z klíčových projektů vládní koalice v tomto volebním období, hlasovalo 97 ze 184 přítomných poslanců z vládní koalice a nezařazený Ivo Vondrák, který u klíčových návrhů pomáhá vládě. Poslanci ANO a SPD se zdrželi hlasování, Piráti byli proti.
Neprošly totiž návrhy opozičních poslanců, aby se mezi zranitelné osoby dostali například rodiče samoživitelé s dětmi do 10 let či všichni senioři nad 65 let.
Při majetkovém testu žadatelů o superdávku se bude hodnotit, kolik má domácnost aut, nemovitostí nebo kolik má na účtech.
Efektem revize sociálních dávek bude podle Jurečky to, že třetině lidí se proti dnešku dávka zvedne a třetině by naopak měla klesnout.
Stínový ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Sněmovny za ANO Aleš Juchelka kritizoval, že součástí nové superdávky je přídavek na dítě. „Mám problém s tím, že se chudinské dávky míchají s těmi prorodinnými,“ řekl před hlasováním Juchelka. Za problematické označil i to, že majetkovým testem při rozhodování o dávce třeba neprojdou ti, kdo dostávají důchod na účet, ale na dávku dosáhnou ti, kteří mají stejně peněz, ale šetří si doma „pod polštářem“.
Dlouhodobě nemocné žadatele o dávky bude posuzovat ještě posudkový lékař. Poslanci totiž podpořili pozměňovací návrh poslankyně opozičního hnutí SPD Lucie Šafránkové, aby posudkový lékař přezkoumával zdravotní stav těch, kteří jsou v evidenci Úřadu práce. Lidé, kteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti, se tak budou muset podrobit přezkoumávání zdravotního stavu. Pro tento zpřísňující návrh SPD byla celá vládní koalice.
„Děláte tady bič na posudkové lékaře,“ zlobila se Jana Pastuchová, poslankyně druhého opozičního hnutí ANO, které bylo proti tomuto zpřísnění.
Prošlo také například vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky za porušení pravidel již za tři měsíce místo šesti.
Zdroj: idnes.cz, red