Statistiky karcinomu prostaty jsou alarmující. Pomůže screening
Česká republika jako první v Evropě zavedla plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence tohoto onemocnění. Karcinom prostaty je s více než 9 800 novými případy ročně nejčastějším zhoubným nádorem u mužů s vysokou mortalitou na úrovni 30 procent. Píše o tom Medical Tribune.
Jak ale upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) prof. Ladislav Dušek, statisticky jde o velmi dobře léčitelné onemocnění, pokud je odhaleno v časných stadiích – pětileté přežití pacientů pak dosahuje 100 procent. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při prezentaci výsledku programu oznámil, že mu byl v rámci tohoto screeningu diagnostikován karcinom prostaty v časném stadiu a v následujících dnech podstoupil úspěšný chirurgický zákrok.
V rámci snahy o zkrocení alarmujícího nárůstu případů rakoviny prostaty Ministerstvo zdravotnictví spustilo první plně hrazený screening rakoviny prostaty v Evropě. Ten je určen pro muže ve věku 50 až 69 let a je založen na kombinaci laboratorního vyšetření PSA a magnetické rezonance. „Odpadá potřeba nepříjemného transrektálního vyšetření ultrazvukem a biopsie se provádí až na základě výsledků těchto vyšetření,“ popsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek miniinvazivní charakter tohoto screeningu, který je v souladu s doporučeními českých i světových odborných společností.
Podle ministra Válka karcinom prostaty zůstává nejčastější malignitou u mužů v České republice, přičemž při včasné diagnóze je vysoká pravděpodobnost dlouhodobého přežití. „Při včasném zachycení je velmi dobře léčitelná a lze ji řešit operativně s vysokou úspěšností,“ zdůraznil Válek během svého vystoupení s odkazem na nejnovější data ÚZIS dokumentující nejen nárůst incidence, ale i přínos systematického screeningu.
Podle dat prof. Ladislava Duška, ředitele ÚZIS, přináší karcinom prostaty v České republice znepokojivě rostoucí zátěž a má zásadní dopad na populaci. „U těchto zhoubných nádorů mě často překvapí samotná čísla, když je vidím pohromadě. V České republice se po covidovém období diagnostikuje více než 9 800 případů ročně, což odpovídá počtu obyvatel menšího města,“ upozornil Dušek. Tento trend odráží dlouhodobý růst incidence, který navíc přetrvává i v dalších evropských zemích. V celé Evropské unii je každoročně diagnostikován zhoubný nádor prostaty bezmála půl milionu mužů, v přepočtu na 100 000 obyvatel jsme ale vysoce nad průměrem EU (viz tabulku 1). Celkem žije v České republice přibližně 33 000 mužů s aktivní diagnózou rakoviny prostaty a více než 80 000 mužů má tuto nemoc v anamnéze.
Dušek ale ve své prezentaci upozornil i na poměrně vysokou úmrtnost na karcinom prostaty. Vysoká mortalita je přitom podle něj přímým důsledkem pozdního záchytu. „Ročně na rakovinu prostaty zemře v České republice téměř 1 500 mužů,“ upozornil Dušek s tím, že tento fakt zdůrazňuje naléhavost systematického screeningu, který může významně přispět k včasné diagnostice a záchraně životů. „Problém se však neomezuje pouze na Českou republiku. V celé Evropské unii ročně zemře v souvislosti s karcinomem prostaty více než 115 000 mužů,“ dodal. Poddiagnostikování během pandemie covidu-19 situaci dále zhoršilo, což vedlo k prudkému nárůstu počtu nově zachycených případů po roce 2020.
Zdroj: Medical Tribune