Stále více zemí má obavy z Astra/Zenecy a přerušují očkování
Britsko-švédská firma Astra/Zeneca už několik týdnů „okupuje“ přední místa v médiích po celém světě. Je totiž stále více států, které se bojí svoje občany očkovat jejich vakcínou. Množí se zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u lidí, kterým byla vakcína podána i úmrtí, které po několika dnech nastaly. Řada zemí očkování přerušila.
Dánsko pozastavilo očkování kvůli výskytu několika krevních sraženin po očkování a jednom případu úmrtí. Dánská agentura pro léčivé přípravky v neděli oznámila, že pacientka zesnulá krátce po očkování proti covidu-19 vakcínou od firmy AstraZeneca měla „velmi neobvyklé“ příznaky. Šedesátiletá žena zemřela na následky krevních sraženin a následně se zjistilo, že měla snížené množství krevních destiček, krevní sraženiny ve velkých i malých cévách a že krvácela.
K Dánsku se později s obdobným opatřením připojilo i Holandsko a Norsko, kde hlásí dvě úmrtí a tři hospitalizace se sraženinami po očkování. Informuje o tom agentura Reuters. Také Itálie pozastavila jednu šarži této vakcíny. Tamní lékový regulátor prošetřuje úmrtí vojáka den poté, co se nechal očkovat, uvádí ANSA. I Irsko má obavy z Astry/Zeneca a po několika případech krevních sraženin pozastavilo očkování.
Evropská léková agentura (EMA) doporučuje v používání vakcíny od firmy Astra/Zeneca pokračovat. Agentura uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování přípravkem od Astra/Zenecy. Tyto k krevní sraženiny mohou vznikat přirozeně.
Na možné problémy s vakcínou firmy Astra/Zeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií hospitalizována. Očkování podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží žen z Rakouska.
Nicméně Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přerušilo vakcinací touto šarží. Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA následně zopakovala, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku.
Podobný případ úmrtí hlásí i Slovensko a Thajsko a hospitalizace ze stejných důvodů Island a Bulharsko. Podle zprávy po prohlídce mrtvé na Slovensku byly příčinou smrti otok mozku, trombofilie a plicní embolie, uvedla RTVS.
I Německo, Francie a Itálie z "obezřetnosti" pozastavily očkování touto vakcínou.
Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu Astra/Zeneca nebudou podávat lidem starším 65 let. Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký, a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma Astra/Zeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob však odmítla.
Bez problémů, zdá se, probíhá vakcinace Astrou/Zeneca u nás a v Polsku, takže obě a země pokračuje podle doporučení EMA ve vakcinaci bez omezení. Státní ústav pro kontrolu u nás zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19 a bude je s EMA prověřovat, ale že by nastaly po očkování Astra/Zenecou neoznámily. O jakou konkrétní vakcínu jde, zatím neuvedly. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný potvrdil novinářům, že ČR neplánuje pozastavení očkování Astra/Zenecou. Obavy mírní i předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který míní, že úmrtí s Astra/Zenecou patrně nesouvisejí. Podle epidemiologa Romana Prymuly je třeba počítat s tím, že komplikace u očkování se zřídka mohou objevovat. "Je nutné si uvědomit, že vzhledem k vysokému počtu aplikovaných dávek a cílových skupin s významnými chorobami a riziky, se budou různé komplikace, ale i úmrtí v časové souvislosti s vakcinací objevovat," konstatoval.
Zdroj: Reuters, Echo 24, Život v Česku, red.