pečuj doma

Stále u nás čekáme na nejúčinnější lék proti covidu

13.8.2022

Česká republika jedná s firmou Pfizer o dodávkách léků proti covidu-19 paxlovid. Na konci července ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že lék dorazí do země nejpozději do dvou týdnů. To se ovšem nestalo. Čeští zástupci s firmou ještě totiž nepodepsali smlouvu.

Přitom třeba na Slovensko již minulý týden dorazilo prvních několik tisíc balení léčivého přípravku.

„Budeme mít k dispozici všechna antivirotika, která jsou k dispozici. Dostane se k nám i paxlovid. První dodávky budou během 14 dnů, smlouva se v těchto dnech podepisuje,“ řekl 21. července Válek. Nicméně o tři týdny později v Česku paxlovid stále není.

Redakce iDNES.cz se tak obrátila s dotazy na ministerstvo zdravotnictví, jak to s prvními dodávkami vypadá. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba nicméně ještě stále není podepsaná ani smlouva se společností Pfizer.

„Dokud nebude smlouva definitivně podepsána, nemůžeme se k tomu detailně vyjadřovat. Přesto je třeba zdůraznit, že naším zájmem je jednoznačně mít lék paxlovid k dispozici pro naše občany. Česká republika má ale dostatek i jiných léků na covid-19, které lze využívat,“ uvedl ve své odpovědi mluvčí.

Jakob již dříve uvedl, že ministerstvo chce lék do České republiky dostat před podzimní vlnou.

Důvod? V červnu se v médiích objevily informace o tom, že ministerstvu se nelíbily podmínky výrobce. Válek tehdy také uvedl, že není možné platit za lék, který se nespotřebuje, a v ČR jsou k dispozici jiná účinná antivirotika. Absenci léku ale kritizovali experti, například ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka.

Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje ekonomickými příčinami a nevýhodnou smlouvou, ale já si myslím, že je to chyba, paxlovid by tady měl být. Protože se blíží už září a to je zatím nejúčinnější virostatikum, které existuje,“ uvedl odborník.

A zatímco Česko na lék nadále čeká, prvních několik tisíc balení paxlovidu minulý týden dorazilo na Slovensko. Tamní resort zdravotnictví uvedl, že objednal 25 tisíc balení, v zemi je prvních 4200. Předepsat lék mohou obvodní a specializovaní lékaři poté, co covid-19 u pacienta potvrdí PCR test.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.