Stále u nás čekáme na nejúčinnější lék proti covidu
Česká republika jedná s firmou Pfizer o dodávkách léků proti covidu-19 paxlovid. Na konci července ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že lék dorazí do země nejpozději do dvou týdnů. To se ovšem nestalo. Čeští zástupci s firmou ještě totiž nepodepsali smlouvu.
Přitom třeba na Slovensko již minulý týden dorazilo prvních několik tisíc balení léčivého přípravku.
„Budeme mít k dispozici všechna antivirotika, která jsou k dispozici. Dostane se k nám i paxlovid. První dodávky budou během 14 dnů, smlouva se v těchto dnech podepisuje,“ řekl 21. července Válek. Nicméně o tři týdny později v Česku paxlovid stále není.
Redakce iDNES.cz se tak obrátila s dotazy na ministerstvo zdravotnictví, jak to s prvními dodávkami vypadá. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba nicméně ještě stále není podepsaná ani smlouva se společností Pfizer.
„Dokud nebude smlouva definitivně podepsána, nemůžeme se k tomu detailně vyjadřovat. Přesto je třeba zdůraznit, že naším zájmem je jednoznačně mít lék paxlovid k dispozici pro naše občany. Česká republika má ale dostatek i jiných léků na covid-19, které lze využívat,“ uvedl ve své odpovědi mluvčí.
Jakob již dříve uvedl, že ministerstvo chce lék do České republiky dostat před podzimní vlnou.
Důvod? V červnu se v médiích objevily informace o tom, že ministerstvu se nelíbily podmínky výrobce. Válek tehdy také uvedl, že není možné platit za lék, který se nespotřebuje, a v ČR jsou k dispozici jiná účinná antivirotika. Absenci léku ale kritizovali experti, například ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka.
Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje ekonomickými příčinami a nevýhodnou smlouvou, ale já si myslím, že je to chyba, paxlovid by tady měl být. Protože se blíží už září a to je zatím nejúčinnější virostatikum, které existuje,“ uvedl odborník.
A zatímco Česko na lék nadále čeká, prvních několik tisíc balení paxlovidu minulý týden dorazilo na Slovensko. Tamní resort zdravotnictví uvedl, že objednal 25 tisíc balení, v zemi je prvních 4200. Předepsat lék mohou obvodní a specializovaní lékaři poté, co covid-19 u pacienta potvrdí PCR test.
Zdroj: idnes