Špatné zprávy o brazilské mutaci: Promoření nepomůže
Podle Omara Šerého, ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon, je brazilská mutace viru velmi nebezpečná. „Spočívá to v její lepší vazbě na lidské buňky, které se snáze infikují, snadněji virus přenáší, rychleji se šíří tkáněmi a může způsobovat horší průběh onemocnění. Nebezpečnost je v její schopnosti unikat již vytvořeným protilátkám na koronaviry.
A to je řeč jak o lidech, kteří covid prodělali, tak o těch, kteří se nechali očkovat jakoukoliv současnou v Evropě dostupnou vakcínou,“ řekl Právu.
„Jedinou ochranou je vyšetřovat metodami PCR všechny, kdo přijíždějí ze zahraničí, nechávat pozitivní osoby v karanténě a doplnit testování o screeningové PCR testy na mutace a sekvenování virového genomu s cílem odhalovat případné mutace,“ podotkl Šerý.
V několika studiích se podle něj ukázalo, že jihoafrická i brazilská varianta výrazně snižují účinnost protilátek proti koronaviru, a to i více než desetkrát.
„Z Brazílie lze vysledovat, že do října 2020 značně promořená populace (uvádí se i 76procentní promořenost) se následně od listopadu svezla na další vlně tehdy nové mutace (nakazilo se až 42 procent lidí). Tato situace demonstruje, že populace, která se promoří, může být následně promořována novou variantou. A to není dobré,“ dodal.
Zdroj: Právo