pečuj doma

Smejkal: Deltu šíří mladí, omezení přichází možná pozdě

1.7.2021

O koronavirové situaci v Česku během léta a šíření covidových mutací na CNN Prima News diskutovali přední epidemiologové. Podle vedoucího skupiny MeSES Petra Smejkala už možná přichází pozdě omezení cestování kvůli rizikovým oblastem. Exministr Roman Prymula řekl, že mutace delta je hlavně mezi mladými lidmi, promořit by se však neměli.

Šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Smejkal se v pořadu 360° na CNN Prima News vyjádřil, že vládní opatření se pohybují z extrému do extrému. „Lidé, kteří sem přijíždí ze zahraničí, nacházejí Česko ve fázi buď úplného lockdownu, nebo úplného rozvolnění,“ řekl hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Vyzdvihl ale opětovné angažování Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví, protože pravděpodobně v létě nezopakuje loňské chyby. „Máme ministra, který si pamatuje, že jsme léto už jednou podcenili, a nechce to udělat znova,“ dodal Smejkal.

Aktuálně se nejvíce mluví o nebezpečí mutace delta, nebo také indické mutace koronaviru. Kvůli riziku jejího masivního dovozu do Česka vláda rozhodla o zpřísnění opatření při příjezdu z některých zemí, kde je tato mutace rozšířená. „Blížíme se k tomu, že si dáváme pozor na import ze zahraničí, ale možná už bude trochu pozdě,“ zapochyboval Smejkal.

Další epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v debatě připomněl, že indická varianta viru se šíří rychleji. „Od jednoho člověka se může nakazit osm lidí,“ řekl. Absenci těžších případů delta mutace Prymula přisuzuje tomu, že je hlavně mezi mladými lidmi, kteří mají lepší průběh nemoci. Variantu promoření by však nepodpořil. „Ukazuje se, že přirozené promoření úplně nefunguje. Preferoval bych cestu vakcinace,“ vyjádřil se epidemiolog.

Smejkal mluvil i o možných výhodách pro očkované, vakcinace by však musela být ukončená. „Jedna dávka nestačí,“ řekl s tím, že její uznávání po první dávce považuje za politické rozhodnutí.

Zdroj: CNN Prima News

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.