pečuj doma

INFO: Rychle stoupá počet nakažených, Lagevrio došlo

14.12.2023

Nějaký čas se o něm nemluvilo, teď je však zpět v plné síle. Nakažených covidem v ČR prudce přibývá, od pondělí přibývají počty, která jsou letošním maximem. Navíc docházejí léky, které výrazně snižují riziko hospitalizace i úmrtí. Chybějí ve většině lékáren a není možné je objednat. Rychle mizí i zásoby v nemocnicích.

Bylo mu zle, měl teplotu a potvrzený covid. Do lékárny ve Vrbně pod Pradědem přišel začátkem prosince 68letý muž s receptem na Lagevrio. To je antivirotikum, které má u lidí s oslabenou imunitou snížit riziko hospitalizace i úmrtí. Jenže měl smůlu. Tak jako jiní lidé. V řadě míst totiž lék došel a momentálně se nedá objednat. Zjišťovali jsme, zda nedošlo k výpadku Lagevria, ale to prý nedošlo. Jen docházejí zásoby, zřejmě se nepředpokládalo takové množství nakažených.  

Nejvyšší je teď i celkový počet aktuálně nakažených, který se blíží ke dvaceti tisícům. A to jsou jen lidé, kteří mají potíže a nechali se testovat. Skutečně nakažených je mnohem víc. Blíží se 100 000.

„Za současný prudký nárůst covidu-19 v České republice je pravděpodobně zodpovědná varianta koronaviru JN1, která se rychle šíří v Evropě i ve Spojených státech a brzy se stane zcela dominantní,“ napsal na sociální síti X imunolog Zdeněk Hel. V ČR se podle něj málo vzorků takzvaně sekvenuje, kdy se laboratorně určí jejich genom pro zjištění konkrétního typu viru SARS-CoV-2. To podporuje i dokument Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který laboratoře vyzývá, aby vzorky posílaly do národní referenční laboratoře. Od 1. listopadu bylo však otestováno jen 42 vzorků.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara na to odborníci ministerstvo zdravotnictví upozorňují opakovaně: „Odpověď je ale stále stejná, nejsou na to peníze.“

Zdroj: idnes, red

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

INFO: Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách

18.4.2025 Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a škálování rizika. S účinností od začátku roku 2026 se má změnit obsah pravidelných preventivních prohlídek. Je to příležitost pro skutečné posílení prevence v klinické praxi s dopadem na celou populaci. více...

NAUČNÉ: Komunikace v rodině, zejména mezi pečujícím a nemocným

17.4.2025 Komunikace je základní cesta, jak sdílet emoce, myšlenky, prožitky s ostatními. Komunikace v rodině zajišťuje přenos informací i emocí mezi nejbližšími. A protože v rodinách jsou vztahy dobré, ale i ty méně povedené, mohou být komunikační kanály bezproblémové, nebo naopak vyostřené, či nepřesné. Zkusme si o tom říct více. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.