Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím
Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké.
Novelu zákoníku práce, která reaguje na požadavky evropských směrnic, schválila Poslanecká sněmovna v půlce září. V platnost vstupuje od října. O výkon práce na dálku neboli home office mohou podle úpravy požádat svého zaměstnavatele těhotné ženy, rodiče dětí do devíti let a lidé pečující o osoby závislé.
Pokud zaměstnavatel odmítne pracujícím z těchto tří kategorií vyjít vstříc, musí nově své rozhodnutí písemně odůvodnit. Nevyhovět požadavku zmíněných skupin zaměstnanců bude možné pouze kvůli vážným provozním důvodům.
„Záměrem je, aby zejména rodiče malých dětí nebo pečující měli co nejlepší oporu v zákoně a dobré podmínky pro skloubení rodinného života s prací,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Takzvaného home office se týkají i další změny, které novela přináší. Lidé, kteří pracují z domova, mohou od zaměstnavatele nově získat náhradu nákladů za spotřebovanou elektřinu, plyn a vodu. Výši kompenzace určí každoročně ministerstvo, podle posledního odhadu by se mohlo jednat o částku 2,8 koruny za hodinu práce. Při 160 odpracovaných hodinách měsíčně by tak zaměstnanec dostal 448 korun.
O práci na dálku, ať už probíhá z domova, od moře nebo z chalupy, musí nově zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu. To se týká i již existujících dohod uzavřených ústně. Nově vyžadovaná písemná varianta určí místo výkonu práce, způsob komunikace, přidělování práce či rozvržení pracovní doby.
Zdroj: HELPNET