Pozůstalí po obětech covidu potřebují pomoc
Pozůstalí po obětech covidu jsou v nelehké situaci. Píše o tom deník Právo. Před několika týdny se například Bára ocitla sama se dvěma dětmi. Stav jejího manžela, který se nakazil covidem, se nečekaně rychle zhoršil, lékaři nakonec nic nezmohli. Sama zůstala na děti, každodenní výdaje i na hypotéku na jejich dům.
Do stejné situace se za poslední měsíce epidemie dostalo mnoho lidí. O pomoc pečovatelek či alespoň radu žádaly neziskové organizace v posledních měsících stovky lidí.
„Za únor, březen a duben to byl v naší organizaci nárůst o 600 procent. Řešili jsme čtyři případy denně, normálně máme jeden až dva za týden,“ popsala Právu kritické měsíce Petra Glosr Cvrkalová, ředitelka Nadačního fondu Vrba. V květnu s ustupující epidemií a nižšími počty zemřelých poptávka klesla. „Ten přetlak ale stále dobíhá,“ dodala.
„Růst je obrovský. Většina lidí, která nás kontaktuje, chce terapii nebo alespoň stabilizační kontakty, přinejmenším žádá poradenství,“ potvrzuje ředitelka poradny Vigvam a terapeutka Sylvie Stretti. Počet vdov i vdovců meziročně výrazně narostl.
Objevují se proto sbírky, které mají finanční problémy rodin zmírnit. Jednou z nich je například projekt Spojila nás smrt na Donio.cz, který zastřešují čtyři neziskové organizace, a kde je možné se dovědět více…
Rodiny přicházejí také o významnou část přijmu, ale hypotéky a každodenní výdaje zůstávají. Do finanční tísně se dostávají zejména ženy na mateřské, které jiný příjem nemají. Vyřídit musí pozůstalí také mnoho nezbytných formalit. Bez pomoci neziskovek se o nich často dozvídají až v upomínce od úřadu.
Zdroj: Právo, red