Postižení: Vláda nás ignoruje, o schůzku premiéra marně žádáme roky
NRZP ČR informuje veřejnost o situaci lidí se zdravotním postižením v České republice. Pokud budeme posuzovat situaci OZP podle kroků vlády, tak musíme konstatovat, že došlo ke zhoršení vzájemné komunikace, k zhoršení prosazování návrhů ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením a celkovému nezájmu vlády o jejich problematiku.
Můžeme to dokumentovat neúčastí předsedy vlády a čtyř ministrů na jednáních Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením. Za celé volební období se jednání VVOZP účastnil pouze jednou ministr práce a sociálních věcí, a to v délce jedné hodiny. Je to poprvé v historii tohoto Výboru, kdy členové vlády zcela absentují na jeho jednání.
Dne 30. října 2024 byl usnesením vlády č. 767 zrušen Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením a nově ustavena Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením. Statut zmenšil povinnost členství pro předsedu vlády, a především prakticky eliminoval postavení Národní rady osob se zdravotním postižením ČR v tomto orgánu, kdy z pěti zástupců NRZP ČR je v nové Radě vlády pouze jeden zástupce. NRZP ČR vyjádřila zásadní nesouhlas se změnou statutu a zrušením Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením. Byli jsme u zrodu Výboru v roce 1991 a nemůžeme zásadně souhlasit s jeho změnou, protože Výbor nebyl pouze poradním orgánem vlády, ale byl především platformou komunikace lidí se zdravotním postižením a vládou, kdy se řešily zásadní problémy komunity. O současném špatném postavení OZP svědčí i kroky vlády v průběhu volebního období.
Úřad vlády ČR přispívá na činnost celostátních spolků sdružujících občany se zdravotním postižením. Celková částka dotace pro tyto organizace činí ročně 22,5 milionů korun a tato částka nebyla již pět let nijak valorizována. Úřad vlády ČR na příští rok rozhodl o výrazném snížení podpory největších organizací, které však mají zásadní význam pro zastupování osob se zdravotním postižením v obhajobě jejich zájmů. Tyto organizace tak přijdou o 40–50 % příspěvku státu, což výrazně omezí jejich schopnost obhajovat osoby se zdravotním postižením.
Za celé období nebyly provedeny žádné systémové změny v oblastech sociálních služeb, podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zdravotní péče. Uvádíme některé konkrétní případy, kdy došlo ke zhoršení situace osob se zdravotním postižením:
- Snížením míry valorizace důchodů byli nejvíce postiženi příjemci invalidních důchodů.
- Od roku 2016 nebyl zvýšen příspěvek na péči v I. stupni, takže pro tyto lidi jsou sociální služby nedostupné. Obdobně nedostupné jsou služby pro II. stupeň závislosti, kdy došlo pouze k minimální úpravě o 500,- korun měsíčně, přičemž cena služeb se za toto období zvýšila z 95,- korun na 165,- korun za hodinu služby.
- Došlo k zhoršení dostupnosti zdravotní péče, a to především u lidí, kteří jsou s těžkým zdravotním postižením, protože zdravotnická zařízení nejsou personálně vybavena na potřebnou péči, kterou tito lidé potřebují mimo zdravotní péči.
- Za velmi traumatizující považujeme ustanovení, kdy osoba se zdravotním postižením pobývá více než 30 dní ve zdravotnickém zařízení, a proto jí je zastavena výplata příspěvku na péči. To samé platí u pečující osoby v případě dlouhodobého ošetřovného.
- Zhoršila se dostupnost zdravotnických prostředků, protože od roku 2019 nedošlo k žádné valorizaci úhrad z veřejného zdravotního pojištění.
- V oblasti podpory zaměstnávání OZP nedošlo k žádné systémové změně ve prospěch zvýšené podpory zaměstnávání OZP na volném trhu práce. Současná mírná úprava nic neřeší.
- Vláda absentovala na přípravu zákona o ucelené rehabilitaci.
- Zrušením slevy na dani z příjmu na manžela se výrazně zhoršila situace několika tisíc rodin, kdy jeden z manželů trvale pečuje o osobu závislou na péči a nemůže nastoupit do zaměstnání.
- Přijetím nové stavební legislativy a návazných prováděcích předpisů došlo k výraznému zhoršení přístupnosti staveb pro osoby se zdravotním postižením.
Všechny výše uvedené skutečnosti nás vedou k výraznému apelu na Vládu ČR a Parlament ČR, aby změnily svůj postoj vůči více jak miliónu osob, které se dennodenně musí potýkat s následky svého zdravotního postižení. Jsme součástí společnosti a nechceme a nemůžeme být na jejím okraji.
Mgr. Václav Krása
Předseda NRZP ČR