pečuj doma

Po protestu se Pekingem už také volně může šířit covid. A Číňané zírají

17.12.2022

Necelý týden poté, co čínská vláda po vlně protestů zrušila přísná omezení v rámci politiky „nulové tolerance vůči covidu“, vypadá Peking už zase jako město sevřené koronavirovou uzávěrou. Tentokrát se pro ni ale rozhodli samotní obyvatel města, mezi nimiž se nákaza velmi rychle začala šířit. Ve městě bohužel docházejí léky i rychlé antigenní testy.

„Restaurace jsou uzavřené, protože příliš mnoho jejich zaměstnanců mělo pozitivní test na covid-19. Jindy všudypřítomné skútry rozvozců jídla kličkující mezi hustou dopravou skoro není vidět. Z lékáren zmizely léky proti nachlazení a v supermarketech došly základní potřeby, jako je dezinfekční roztok a antibakteriální ubrousky,“ píše zpravodajský server The New York Times.

Chodníky a pěší zóny jsou podle serveru vylidněné a kdysi rušné dopravní tepny opuštěné. Obyvatelé se schovávají doma a hromadí zásoby léků kvůli vlně nákazy koronavirem, která nyní město sužuje.

„Nikdo se teď neodváží vyjít ven,“ řekl majitel pekingské restaurace, pan Jüe Ťia-ťün. Když se minulý týden dozvěděl, že zákazníci budou moci opět navštěvovat restaurace, měl velkou radost, která ale brzy splaskla, když zjistil, že lidé kvůli stoupajícímu počtu nakažených stejně nepřijdou.

„Nemám dokonce ani zákazníky, kteří by si objednávali jídlo s sebou,“ dodal pan Jüe, který připustil, že by nejspíš stejně neměl dost řidičů na rozvážky.

Podle expertů cena za rozvolnění bude 840 milionů nakažených, ale Číňané si toto rozvolnění přesto přáli.

Obyvatele však nyní zachvátilo skličující poznání, že virus, který už většina světa zažila, se v zemi tři roky po svém objevení poprvé volně a rychle šíří. Na čínské sociální síti Weibo se objevila záplava zpráv od lidí z celé Číny, kteří sdílejí své zkušenosti s covidem. „Padesát až šedesát procent mých příbuzných a přátel mělo pozitivní test,“ napsal jeden z uživatelů sítě.

Čang Lan, zakladatelka populárního řetězce restaurací South Beauty Group, patří mezi ty, kdo se virem nakazili. A v živém vysílání na síti se rozhodla propagovat vitamínové doplňky a klobásy jako možné léky. „Jsem tu, abych vás povzbudila,“ řekla Čang Lan. „Změňte způsob myšlení. Pijte hodně vody. Budete v pořádku,“ dodala.

Léků je málo, jejich cena stoupá

Jedním z nejžádanějších druhů zboží jsou nyní v Pekingu rychlé antigenní testy, které jsou v obchodech skoro vyprodané. Těžko dostupné jsou i léky, a to jak v lékárnách, tak v nemocnicích. Mnozí obyvatelé si stěžují, že město se mělo na epidemii covidu lépe připravit, například vytvořením zásob léků.

„Nejhorší problém je nedostatek léků,“ řekl pětadvacetiletý obyvatel Pekingu, který s ohledem na politicky citlivou povahu tohoto problému uvedl jen své rodové jméno Wang. V sobotu ho začalo bolet v krku, točila se mu hlava a teplota mu stoupla na 38 stupňů. Udělal si antigenní test a zjistil, že je pozitivní. Vyrazil proto do nemocnice.

„Nevěděl jsem, jestli se léčím správně, a proto jsem šel do nemocnice, abych se poradil s lékařem,“ řekl Wang a dodal, že se také snažil sehnat ibuprofen proti bolesti a oblíbený bylinný lék nazývaný lien-chua čching-wen, jehož cena v poslední době rychle stoupá. Lékař mu místo toho předepsal loxoprofen a méně žádaný bylinný lék kan-mao čching-že. Wang si ale není jistý, jestli tyto léky budou mít stejný účinek.

Když z pekingských lékáren zmizela většina žádaných léků, objevily se na síti Weibo různé návody pro obyvatele velkých měst, jak nakupovat léky na venkově. Hromadění léků, které si lidé nakupují do zásoby, se neomezuje jen na přípravky proti kašli a nachlazení.

V obchodech docházejí například konzervované broskve, protože lidé věří, že jsou plné živin, které dokážou koronavirus zahnat. Tento sladký kompot je oblíbený především v severovýchodní Číně, kde se používá k léčbě příznaků nachlazení, ale zdá se, že si získává příznivce i jinde, kde se lidé snaží mít nad nemocí navrch. Státní média už vydala prohlášení, podle nějž neexistuje žádný důkaz, že by broskve měly na léčbu jakýkoli vliv.

Omezení hlásí i pohřební ústavy

Nárůst infikovaných pracovníků v čínské metropoli se mimo standarních služeb týká také pohřebních ústavů. Řada pracovníků zařízení a řidičů pohřebních vozů má pozitivní testy na infekci a nepřišla do práce, napsala v sobotu agentura Reuters.

„Máme teď méně aut i zaměstnanců,“ řekl pracovník pohřebního ústavu Mi-jün a dodal, že v zařízení roste počet nevyřízených žádosti o kremační služby.

„Máme mnoho pracovníků, kteří byli pozitivně testováni,“ vysvětlil. „Jsou zde dlouhé fronty pohřebních vozů a těžko říct, kdy budou volné sloty,“ uvedl pracovník pohřebního ústavu pojmenovaném Tung-ťiao.

Zda obtíže pokrýt zvýšenou poptávku po kremacích souvisejí i s nárůstem počtu úmrtí kvůli nemoci covid-19, nicméně není jasné, upozorňuje Reuters.

Zdroj:  idnes, pd

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

PTÁTE SE: Platí pojistné pečující, který současně podniká?

25.9.2024 Jsem OSVČ na vedlejší činnost díky rodičovské dovolené. Ta brzy vyprší. Dceři je 3,5 let, nemůže do školky kvůli poruše metabolismu, čekáme už 2 a půl roku na příspěvek na péči, to věřím brzy klapne (o našem případu víte také, před půl rokem mi dal za pravdu soud v odvolání, od té doby ticho po pěšině). Manžel dal výpověď, aby se o dceru staral více...

INFO: Probíhají týdny pro duševní zdraví. Vyvrcholí 10. října

24.9.2024 Letošní jubilejní 35. ročník největší tuzemské osvětové kampaně o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním, kterou vedle Fokusu Praha spoluzastřešuje Národní ústav duševního zdraví, Fokus Česká republika a Na rovinu, už nějaký den probíhá. Trvá celkem čtyři týdny a celý vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.