pečuj doma

Po druhé dávce vakcíny se v ČR nakazilo jen málo lidí

22.6.2021

Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Příznaky koronaviru se objevily jen u zhruba 800 z těchto nakažených. Hospitalizaci kvůli lehkému průběhu potřebovalo 530 z nich a kvůli vážnému 269. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek k tomu uvedl, že se o jejich případy odborníci dále zajímali. Často šlo podle něj o velmi staré lidi nebo osoby s jinou vážnou nemocí, kvůli které si jejich tělo po očkování nevytvořilo dostatečnou ochranu.

Po první dávce očkování zaznamenali statistici 21 774 pozitivně testovaných. Z nich u více než 80 procent se nákaza projevila do 21 dní po očkování. Zhruba pětina nákaz byla prokázána v prvním týdnu po očkování, lidé tak byli infikováni zřejmě ještě před aplikací vakcíny.

Právě alespoň 21 dní ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako lhůtu, kterou lze po očkování první dávkou prokazovat svou bezinfekčnost podobně jako negativním testem na koronavirus nebo nákazou prodělanou v posledních šesti měsících. Uznávají ji i některé okolní země pro cestování bez testu či karantény.

Odborníci ale dlouhodobě upozorňují na to, že plnou ochranu po očkování získá člověk u vakcíny, kde se podávají dvě dávky, až zhruba dva týdny po té druhé.

Podle aktuálních dat o očkování bylo do čtvrtka očkováno alespoň jednou dávkou 4,7 milionu lidí, tedy zhruba 43,9 procenta obyvatel. Dalších více než 744 000 na termín očkování či podání první vakcíny čeká. Celkově tak zájem projevilo  o něco více než 50 procent populace.

Zdroj: Právo

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.