Osamělost je u diabetiků spojena s určitým rizikem
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu zveřejněného v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal. Zdá se, že kvalita sociálních vztahů je pro zdraví srdce u lidí s diabetem zřejmě nejdůležitější.
„Neměli bychom proto zlehčovat důležitost osamělosti pro fyzické a emocionální zdraví. Je potřeba povzbuzovat pacienty s diabetem, kteří se cítí osamělí, aby se připojili k nějaké skupině a pokusili se spřátelit s lidmi, kteří mají společné zájmy,“ řekl autor studie profesor Lu Qi z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine, New Orleans, USA.
Samota a sociální izolace jsou v dnešních společnostech běžné a v posledních letech se staly středem zájmu výzkumu, zejména kvůli pandemii covidu-19 a pokračující digitalizaci společnosti. Zatímco samota se týká kvality sociálních kontaktů, izolace se týká jejich kvantity. Lidský druh je ze své podstaty sociální. Lidé nejen vyžadují přítomnost ostatních, ale spoléhají na smysluplné sociální vztahy, aby se rozvinuli do zdravé dospělosti. Jako jednotlivci se snažíme patřit do rodiny, vrstevnické skupiny, komunity. Tyto sociální interakce s rodinou, přáteli, sousedy nebo kolegy jsou prvořadé pro naši fyzickou a duševní pohodu.
Pacienti s diabetem jsou vystaveni většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění a jsou častěji osamělí než jejich zdraví vrstevníci. Předchozí studie v běžné populaci zjistily, že osamělost i sociální izolace souvisejí s vyšší pravděpodobností kardiovaskulárního onemocnění. Tato studie provedená u pacientů s diabetem zkoumala, zda pacienti, kteří byli osamělí nebo sociálně izolovaní, měli větší pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárního onemocnění než ti, kteří osamělí nebyli.
Zdroj: Medical Tribune