INFO: Neočkování senioři mají strach, že nedožijí konce pandemie
Rok izolace a neustálý strach z nákazy. Epidemie si vybírá svou daň i na psychickém zdraví seniorů. Přibývá tak těch, kteří uvažují nad tím, jak by ukončili svůj život. Jedním z vážných důvodů je i pomalá vakcinace. Vidíme v televizních záběrech, jak mladí učitelé a pracovníci škol dostávají dávky vakcíny, jsme asi jedinou zemí, která je upřednostňuje…
A desetitisíce seniorů a vážně nemocných dále čekají na vakcinaci. Přitom víme, že dlouho zřejmě nebudou otevřeny školy. Vyjímáme z článku idnes: Izolace zhoršuje psychický i fyzický stav seniorů. Projevuje se i fakt, že vakcinace, na kterou se řada lidí upínala, pokračuje pomalu. „Pozorujeme, že i ti, kteří byli ještě loni na podzim aktivní a zachovávali si pozitivní mysl, už ztrácejí na svém optimismu. Mnozí z nich spoléhali na řešení v podobě očkování, ale už nyní vidíme, že se očkovat nestíhá a někteří lidé čekají na termín už druhý měsíc,“ popsala Aneta Šebková z organizace Život 90.
V současnosti dostalo první dávku vakcíny 78 procent lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 procent lidí v této věkové kategorii. Lidí starších 80 let je v ČR zhruba 440 tisíc, zaregistrovala se ale jen asi polovina. Senioři tvoří nejvíce ohroženou skupinu, průměrný věk těch, kteří nákaze podlehnou, je 79 let. „Volající mají permanentní pocit úzkosti a zoufalství, objevují se depresivní nálady. Mají pocit, že se nedožijí konce pandemie, že na ně nevyjde očkování včas, že zemřou na koronavirus. A zároveň bilancují to, že se izolují od svých blízkých, aby se nenakazili, ale jejich život ztratil kvalitu, kterou doposud měl,“ souhlasí Klára Gramppová z orgnizace Elpida.
Zdroj: idnes, red