pečuj doma

Německo hlásí, že u nich začala čtvrtá vlna covidu

21.8.2021

Německé úřady hlásí začátek čtvrté vlny epidemie koronaviru. Už třetí den v řadě je přírůstek nových případů vyšší než osm tisíc. Je to varování i pro sousední státy. Na celém světě už se nakazilo více než 210 milionů a počet mrtvých překročil hranici 4,4 milionu. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží USA, kde evidují 37,3 milionu případů.

Plně očkovaných je v Německu 58 procent populace, na 64 procent obyvatel dostalo alespoň jednu dávku covidové vakcíny. Německý Institut Roberta Kocha (RKI) přesto hlásí začátek čtvrté vlny epidemie. Ještě před týdnem bylo infikovaných 5 578. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, setrvale roste od začátku července a blíží se hranici padesáti. Momentálně dosahuje hodnoty 48,8, podobné výše dosahovala incidence naposledy koncem května. Včera byla na úrovni 44,2, před týdnem 30,1.

RKI ve své pravidelné týdenní zprávě uvedl, že hnacím motorem šíření nákazy v Německu jsou především mladí lidé, z nichž část se nakazila na dovolené v zahraničí, například na Balkáně, ve Španělsku nebo v Turecku. Institut pozoruje podobný trend šíření epidemie jako minulé léto s tím rozdílem, že tehdy nebylo k dispozici očkování.

V Rusku se za předchozí den prokázalo 20 992 nových případů covidu-19 a dalších 785 lidí komplikacím spojených s tímto onemocněním podlehlo.  Podle agentury Interfax o tom v pátek informoval ruský operativní štáb pro boj s koronavirem. Minulý týden Rusko poprvé ohlásilo přes 800 mrtvých lidí s covidem-19 za den a od té doby je denní bilance obětí bez větších výkyvů. Nejvyšší denní přírůstky infekcí Moskva evidovala v červenci, od té doby je nově potvrzených nákaz o něco méně. Úřady připisovaly nárůst šíření nakažlivější variantě delta a nízkému zájmu o očkování.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku šíření koronaviru nakazilo asi 6,7 milionu lidí. Covidu-19 podle údajů operativního štábu podlehlo 174 485 lidí. Ruský statistický úřad k letošnímu červnu však evidoval na 315 tisíc úmrtí. Do svých statistik totiž zahrnuje i ty, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně.

Výrobce ruské vakcíny Sputnik V oznámil, že rozpracoval obměnu svého očkovacího preparátu. Ředitel státního výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji Alexandr Gincburg sdělil, že jeho instituce pracuje na modifikaci vakcíny, aby ji přizpůsobila nakažlivější variantě delta. 

Právě jejímu šíření a nízkému zájmu o očkovaní kladou ruské úřady za vinu nárůst koronavirových případů v zemi. „Základ vakcíny už je v chladicích zařízeních,“ sdělil Gincburg. Doplnil však, že je nyní příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o účinnosti této modifikace.

V pátek Ruský fond přímých investic, který se stará o marketing ruské vakcíny, informoval o průběhu testování kombinace Sputniku a vakcíny společnosti AstraZeneca v Ázerbájdžánu. U všech prvních dvaceti dobrovolníků se po aplikování první složky dvoudávkového Sputniku V a vakcíny od AstraZenecy vytvořily protilátky proti proteinu koronaviru, který virus potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu.

Novému vzestupu epidemie covidu-19 čelí Mexiko. Vysoké denní přírůstky země, která má asi 126 milionů obyvatel, registrovala v poslední době několikrát. Proočkovanost obyvatelstva však zůstává relativně nízká. Podle serveru Our World in Data ukončené očkování proti covidu-19 má zhruba čtvrtina mexické populace. Americká vláda slíbila, že do Mexika zašle 3,5 milionu dávek vakcíny od společnosti Moderna a pět milionů dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca, která od amerických úřadů stále nezískala povolení k použití svého preparátu na území USA.

Od začátku epidemie v Mexiku zemřelo na covid přes 250 tisíc lidí. Nákaza se prokázala u 3,15 milionu lidí. Podle ministerstva zdravotnictví jsou skutečné počty kvůli nízkému testování v zemi pravděpodobně vyšší.

V České republice se dosud nakazilo 1 677 204 lidí, což je 156 600 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je tak ČR i ke dnešnímu dni pátou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených. Z celého světa jsou na tom hůře jen Seychely (197 173), Andorra (193 891), Černá Hora (172 129) a Bahrajn (159 470). 

Počet mrtvých v souvislosti s covidem na celém světě podle údajů serveru coronavirus.jhu.edu překročil 4,4 milionu. Česká republika, kde už zemřelo 30 384 lidí nakažených covidem, je podle poměrného počtu úmrtí s 2 837 mrtvými na milion obyvatel na čtvrtém místě na světě za Peru, Maďarskem a Bosnou a Hercegovinou.

První místa jsme v posledních měsících, kdy jsme umírání prakticky zastavili, tedy opustili. Avšak nijak výrazně jsme si v tabulce obětí nepolepšili. I to ukazuje nesmírně vysoký počet obětí coronaviru v naší zemi.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.