Nakazíme se úplně všichni, ale očkovaní na tom budou lépe
Vzhledem k vysoké infekčnosti varianty omikron se dříve nebo později nakazí covidem všichni, tvrdí šéf Světové lékařské asociace Frank Ulrich Montgomery. Bude ale „obrovský rozdíl“, jestli omikron narazí na třikrát očkovaného, nebo neočkovaného, dodal německý radiolog.
Ten nevyloučil příchod ještě nakažlivějších variant koronaviru. Podle něj lidstvo se jednou naučí s koronavirem žít. Část preventivních opatření včetně roušek ale pravděpodobně již zůstane.
„Jakmile dokážeme s touto nemocí žít, tak se vrátíme zpět k našim starým životům,“ řekl dále Montgomery, jenž přitom na počátku pandemie kritizoval povinnou ochranu nosu a úst. Nyní připustil, že roušky mají „skvělé doprovodné efekty“.
„Už dva roky jsem nebyl nachlazený, dva roky jsem neměl chřipku, dva roky jsem neměl střevní virózu,“ zdůraznil. Montgomery poznamenal, že viry, které taková onemocnění vyvolávají, nezmizely a že kvůli omezenému kontaktu s nimi se snížila i imunita proti nim. „Když nyní roušky odložíme, tak všichni dostaneme pořádné nachlazení. Naše imunita se samozřejmě oslabila,“ řekl.
Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse je možné ukončit „akutní fázi“ pandemie ještě letos. Varoval ale před unáhleným optimismem.
„Můžeme covid-19 ukončit jako globální nouzovou situaci a můžeme to udělat v tomto roce,“ řekl Ghebreyesus. Porazit virus bude však podle něj možné pouze v případě, že se v příštích měsících podaří naočkovat sedmdesát procent obyvatel každé země.
Zvláštní vyslanec WHO pro covid David Nabarro odrazoval od přirovnávání covidu k chřipce. Podle listu The Daily Mail se tak stalo jen pár dní poté, co britská vláda sdělila, že hodlá viry chřipky i covidu léčit stejně.
„Nikde ve světě by vlády neměly lidem naznačovat, že virus najednou neuvěřitelně zeslábl. V současnosti je situace velmi vážná,“ podtrhl Nabarro a dodal, že jsme teprve „v polovině“ pandemie.
Některé evropské země zásadně upouštějí v současnosti od opatření. Irsko, Španělsko i Anglie plánují výrazně rozvolnit. V Česku si to zatím nemůžeme dovolit, jsme uprostřed omikronové vlny. Na rozvolnění můžeme začít myslet nejdříve za měsíc, za dva, shodují se odborníci. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek doufá, že se v dubnu vrátíme „k normálu.“
Podle šéfa ČLK Kubka „není u nás vůle se očkovat a vláda by se měla zamyslet, co s tím dělat.“ Virus od mutace nezastavíme, a potřebujeme podle něj nastavit rovnováhu. „Můžeme to udělat středověkým způsobem, že se budeme opakovaně promořovat. Lidstvo takhle přežilo i morové epidemie, ač za cenu toho, že třeba čtvrtina obyvatelstva pomřela. Ale my máme civilizovaný nástroj, který to celé urychlí a vyvaruje nás zbytečných obětí, a to je, že se lidé naočkují,“ vysvětlil Kubek, proč je příznivcem povinného očkování všech lidí starších osmnáct let.
Zdroj: Novinky, Lidovky