Na platy si sáhneme, slibují politici. Ale neví kdy
Po schválení nižší valorizace důchodů vzrůstá tlak na politiky, aby se v krizi také uskromnili. Zatímco průměrný penzista přijde od června měsíčně kvůli nižší valorizaci o 1 010 korun, plat řadového poslance vzrostl o 11 600 korun. MF DNES se proto ptala všech 200 poslanců, zda si sáhnou na platy. Většina z nich se chce uskromnit.
V tom, jak moc, se už ale rozcházejí. Opoziční ANO a SPD chtějí zmrazit současné platy na roky dopředu. Naposledy to na začátku března neúspěšně navrhoval šéf ANO Andrej Babiš. Koaliční poslanci s tím však převážně nesouhlasí. Argumentují hlavně tím, že se po konci zmrazení platy stejně skokově zvýší.
Hnutí STAN proto přišlo s návrhem, aby se růst platů politiků zpomalil stejně jako u valorizace penzí. Byť na něm hnutí teprve pracuje, podle poslance STAN Josefa Fleka by se tím růst platů politiků zpomalil zhruba o 60 procent.
Vlastní návrh chystají i Piráti. „Zpomalení růstu platů je v době krize důležité gesto, ale krátkodobé. Proto předložíme dlouhodobé řešení, které se bude týkat nejen politiků, ale i vrcholných manažerů státních podniků typu ČEZ,“ napsal MF DNES bez podrobností vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Opozice však vládu kritizuje, že s ní o návrzích nejedná a také, že přišly pozdě. „Vládní návrhy neberu vážně. Když mohli v březnu podpořit mnou navržené zmrazení platů na pět let, tak to potopili. Rozhoupali se, až když je kritizoval prezident,“ řekl MF DNES předseda ANO Andrej Babiš. Poté, co jeho návrh koalice ve Sněmovně nepřipustila, vyzval prezident Petr Pavel vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budou podílet i politici.
Tím evidentně některé poslance popudil. „Pokud to bude smysluplné opatření týkající se nejen poslanců a pokud pan prezident začne sám u sebe, v zásadě s tím problém nemám,“ reagoval pro MF DNES poslanec KDU-ČSL Aleš Dufek.
Zdroj: iDNES