pečuj doma

Ministerstvo zdravotnictví představilo novinky a další plány v elektronizaci

23.3.2025

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví.

Ta zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Dále byla zahájena aktualizace Národní strategie elektronizace zdravotnictví s výhledem do roku 2035, která zohledňuje problematiku kybernetické bezpečnosti i umělé inteligence.

Představen byl i Národní portál elektronického zdravotnictví a digitalizace primární péče, včetně centralizované evidence očkování a sledování výskytu infekčních nemocí. Kromě toho bude EZ Karta v roce 2025 rozšířena o nové funkce pro občany, jako je přístup k datům z centrálních registrů a výpisy zdravotnické dokumentace.

„Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pro nás skutečně představuje zásadní krok. Jako lékař i pacient a bývalý náměstek fakultní nemocnice vím, že byrokracie plynoucí z nedostatečné digitalizace zatěžuje všechny, kteří se zdravotnictvím přijdou do styku. Elektronizace nám umožní lépe spravovat zdravotní data a zajistit, aby byly dostupné zdravotníkům i pacientům, a to přesně tam, kde jsou potřeba a přesně tehdy, kdy jsou potřeba,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Dále byla zahájena zásadní aktualizace Národní strategie elektronizace zdravotnictví s výhledem do roku 2035. 

“Národní strategie v oblasti elektronizace zdravotnictví obsahuje konkrétní milníky digitalizace a související nástroje. Do procesu jsme zapojili odbornou veřejnost a v horizontu do konce třetího kvartálu 2025 bude předán ucelený materiál, který umožní zacílit další rozvoj na konkrétní milníky strategie digitalizace rezortu,” uvedl ředitel Odboru Národního centra elektronického zdravotnictví MZ ČR Petr Foltýn s tím, že ve strategii budou samozřejmě zohledněna a zahrnuta témata, jako je problematika kybernetické bezpečnosti, strategie v oblasti umělé inteligence či nařízení Evropského prostoru pro zdravotní data (EHDS).

Jednou z největších novinek je elektronizace agendy eŽádanek, která souvisí s novelou zákona a bude legislativně uvedena do praxe od 1. ledna 2026. “Tento nový systém umožní občanům jednodušeji žádat o vyšetření nebo léčbu, a to prostřednictvím jednotného elektronického rozhraní. Nový vizuál a funkce byly již připraveny a v současnosti probíhá jejich testování,” dodal Petr Foltýn. 

Důležitým krokem v elektronizaci zdravotnictví je vznik Národního portálu elektronického zdravotnictví (NPEZ). Představen byla představena vizualizace a konkrétní funkce portálu. Portál je vstupní branou do celého systému digitalizace zdravotnictví. Tento portál bude poskytovat občanům snadný přístup k důležitým zdravotnickým informacím a funkcím, jako je přístup k centrálním registrům a elektronické zdravotní dokumentaci. 

Došlo rovněž k pokroku v elektronizaci primární péče. Byla představena plně digitalizovaná centrální evidence očkování, která umožňuje efektivně sledovat a spravovat údaje o očkování pro všechny občany. Součástí této elektronizace je i nový systém pro sledování výskytu infekčních onemocnění, který byl již plně implementován.

.

Dalším významným projektem je systém propojení sociálních a zdravotních dat mezi Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Tento systém je konkrétním příkladem vzájemné spolupráce dvou resortů v oblasti digitalizace.

K velkému posunu došlo i v oblasti standardizace zdravotnické dokumentace, zejména v oblasti porodnictví, kde byl úspěšně nasazen první standard pro dostupnost dat o porodech, matce a dítěti. V plánu jsou i další standardy, které mají za cíl zjednodušit sdílení zdravotnických informací mezi odborníky a zlepšit dostupnost dat pro veřejnost. K tomu bude sloužit i nová koncepce otevírání dat na portálu www.nzip.cz, která zpřístupní veřejnosti důležitá data o zdravotním stavu občanů.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nevím, jestli zvládnu být opatrovníkem

2.4.2025 Loni na jaře mi zemřela maminka, která se starala o mentálně postiženého syna, 45 let mentální retardace 3. stupně. Po smrti mami si sestry bratra nevzali a můj manžel se stal jeho opatrovníkem, jenže ten zemřel o Vánocích. Já sama jsem nemocná, a když muž zemřel, nemohla jsem se sama o bratra starat, sociálka ho dala zatím do ústavu více...

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.