pečuj doma

Ministerstvo zdravotnictví podporuje paliativní péči

31.12.2023

Příchod nového roku je časem, který chceme prožívat se svou rodinou nebo blízkými. Jsou mezi námi ale lidé, kteří toto štěstí nemají a do jejichž života zasáhla nevyléčitelná nemoc. K jejímu zvládnutí pomáhá paliativní péče. Umožňuje pacientům kvalitně prožít jejich poslední okamžiky s nejbližšími. I těm zároveň poskytuje potřebnou podporu.

Paliativní pacienti mohou důstojně dožít v hospici, v nemocnici v péči speciálního paliativního týmu nebo s pomocí domácí paliativní péče tam, kde se cítí doma.

„Kvalitní paliativní péči považujeme za nezbytnou součást systému zdravotní péče v České republice a dlouhodobě této oblasti poskytujeme finanční i systémovou podporu. Aktivně jednáme s Českou společností paliativní medicíny. Od roku 1994 ministerstvo zdravotnictví ze státního rozpočtu podpořilo výstavbu lůžkových hospicových zařízení ve třinácti krajích. Aktuálně se například staví hospic v Kraji Vysočina. Kromě nákupu vybavení u poskytovatelů paliativní péče finančně podporujeme vzdělávací a osvětové aktivity vůči veřejnosti i vzdělávání samotných zdravotníků,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Paliativní péče je významně podporována i díky prostředkům Evropské unie nebo Programu švýcarsko-české spolupráce. Díky projektům podpořeným v rámci Operačního programu Zaměstnanost, jejichž realizaci ministerstvo zdravotnictví úspěšně ukončilo v minulém roce, se podařilo zvýšit dostupnost specializované paliativní péče, a to jak v nemocnicích, tak v domácím prostředí.

V nemocnicích byly zavedeny konziliární paliativní týmy, které působí napříč nemocničními odděleními, řeší komunikaci obtížných témat s pacienty a jejich rodinami, zjišťují jejich potřeby a snaží se je naplnit. V rámci projektu byly rovněž vytvořeny nástroje na podporu rozvoje mobilních hospiců umožňujících více pacientům dožít v jejich domovech.

Ministerstvo zdravotnictví rovněž spolupracuje na i na investiční podpoře paliativní péče formou Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Prostředky mohou využít jednotlivé konziliární paliativní týmy v nemocnicích a mobilní a lůžkové hospice na stavební projekty nebo na nákup vybavení.

„V podpoře budeme pokračovat i nadále. Přímo paliativní péči se bude věnovat projekt na vytvoření národní strategie paliativní péče do roku 2035, který navíc podpoří i rozšíření obecné paliativní péče především směrem k praktickým lékařům,“ uvedla zastupující vrchní ředitelka sekce zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová. Měl by být spuštěn v první polovině 2024 a bude podpořen z Operačního programu Zaměstnanost plus.

O tom, že je rozvoj paliativní péče v České republice jednou z priorit, svědčí i to, že v posledních třech letech došlo k masivní úhradové podpoře paliativní péče ve všech jejích podobách. Do vyhlášky se dostala úhrada konziliárních paliativních týmů v nemocnicích, které postupně vznikly a dále vznikají.

Domácí paliativní péče má významně vyšší růst úhrad než ostatní poskytovatelé zdravotních služeb. Pro další léta se počítá například s kompletní aktualizací výkonů ambulantní paliativní péče, která dosud byla trochu opomíjena, ale do budoucna představuje jednu ze zásadních komponent paliativní medicíny.

Zdroj: MInisterstvo zdravotnictví

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kvůli dlouhé hospitalizaci mám přijít o doplatek na bydlení

19.9.2024 Jsem dlouho hospitalizován (od 1.6.2024), dostával jsem doplatek na bydlení, nyní v září mi ho chtějí odebrat, že se jedná o bydlení, které je brané jako ubytovna, a v nemocnici mám vše. Říká se, že když se nechám propustit, bude nárok na dávky, a když budu znovu přijat, tak zase bude dávka odebrána. Jak dlouho musím být mimo nemocnici, abych dávky dostal? více...

INFO: O Alzheimerově nemoci z lékařského pohledu v Českém rozhlase

18.9.2024 Zajímavý pořad odvysílal Český rozhlas Dvojka. Hostem Patricie Strouhalové v Kávě o čtvrté byl profesor MUDr. Jakub Hort z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole. Tématem byla Alzheimerova choroba. Jaké jsou moderní možnosti medicíny? Dočkáme se v blízké době léku? Má smysl prevence, nebo záleží více...

ZPRÁVY: Covid sílí, přibývá úmrtí. Zájem o nové vakcíny není

17.9.2024 Ani povodně nezastavily šíření koronaviru. Naopak skokově přibylo nemocných i zemřelých s covidem-19. Jen v pondělí testy potvrdily nákazu u 1 107 lidí, což je o 347 případů více než před týdnem. Odborníci doporučují očkování, hlavně seniorům a chronicky nemocným. Katastrofální záplavy mohou totiž situaci ještě zhoršit. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.