Maláčová a důchody: Nad 60 let jsou lidé bez šance
Vláda schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování doby dožití. Lidé, kteří se dožijí 65 let, budou podle poradce Mariana Jurečky Filipa Pertolda pobírat penzi průměrně 21,5 roku. „Je to nerealistické, systém nebude fungovat,“ myslí si exministryně Jana Maláčová.
Člen expertního týmu ministerstva práce a sociálních věcí k důchodové reformě, ekonom Filip Pertold iDNES.cz řekl, že důchodová reforma je pro Česko zásadní. „Je to strašně důležitá úprava parametrů pro udržitelnost prvního pilíře. To znamená, aby závazky důchodců, které vznikají tím, že platí sociální pojištění, byly potom nějakým způsobem naplněny,“ vysvětlil.
Exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nesouhlasí. „Málo se o tom mluví, ale součástí návrhu je také to, že za pár let dostanou lidé za ty peníze, které odvádějí, mnohem méně peněz, takže o reformě se nedá hovořit,“ míní. Důchody by se podle ní měly financovat například z kapitálových či majetkových daní.
Pertold připustil, že vláda problém neřeší komplexně. „Měla by dále pokračovat reforma třetího pilíře, který nefunguje tak, jak má fungovat. Lidé si odkládají poměrně málo a ještě k tomu s nízkým výnosem za poměrně vysoké poplatky, ale v rámci prvního pilíře se udělalo maximum. Ale ani to nestačí, v budoucnu dojde k navyšování daní, abychom důchody zaplatili, protože nás čeká nárůst 800 tisíc důchodců,“ míní poradce ministra Jurečky.
Podle Maláčové lidé nad 65 let nejsou schopni vysokých pracovních výkonů. „Velmi mě mrzí, že vláda konzultuje jenom ekonomy místo toho, aby konzultovala také lékaře nebo sociology. Pokud se bavíme o tom, jak bude společnost vypadat za 30 let, tak bychom asi měli zohledňovat, jaké představy o svém životě má generace Z. A myslím si, že bychom měli také konzultovat personalisty ve firmách,“ dodala s tím, že pracovní trh bude vypadat úplně jinak a obává se toho, že lidé budou přicházet o práci ve vysokém věku.
Celý rozhovor v audiu si poslechněte zde: