pečuj doma

Lze léčit mozkovou mlhu navozenou covidem 19?

15.7.2023

Následky covidu jsou často dlouhotrvající, máme termín dlouhý covid. I u nás řada pacientů, která covid-19 prodělala trpí mozkovou mlhou. Medical Tribune přinesl článek o možné léčbě bupropionem. Dá se jím mlha léčit? Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, že ano.

Současně ve svém článku, publikovaném v časopisu International Clinical Psychopharmacology, uvádí dvě důkazní kazuistiky.

Neurokognitivní komplikace navozené onemocněním covid‑19, které zahrnují tzv. mozkovou mlhu, ovlivnily velkou část jedinců, kteří přežili covid‑19. Tyto příznaky mohou zahrnout nepozornost, duševní únavu, zapomnětlivost, ztrátu motivace a zmatenost. To vše může být příčinou významné úzkosti a deprese.

Autor představuje dva pacienty, u kterých se vyvinuly příznaky mozkové mlhy, které přetrvávaly po uzdravení z akutní infekce covidu‑19. U obou byla zhoršená paměť, duševní vyčerpanost a nepozornost s přidruženou depresivní náladou. Dostávali bupropion s prodlouženým uvolňováním a ačkoli stav kolísal v souvislosti s dávkováním léku a časem odeznění příznaků, pacienti se výrazně zotavili.

Je známo, že inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu má účinky na mozek, které mohou léčit příznaky mozkové mlhy včetně blokování ztráty buněk v hippocampu, zvýšené nervové aktivity v oblasti kůry cingula a snížení prozánětlivých cytokinů.

Závěr: Bupropion může být možnou volbou pro ty jedince, kteří trpí narůstající a vysilující postkoronavirovou komplikací – mozkovou mlhou.    

Zdroj: Reinfeld S. Can bupropion treat COVID‑19‑induced brain fog? A case series. Int Clin Psychopharmacol. 2023; Medical Tribune

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.