Lze léčit mozkovou mlhu navozenou covidem 19?
Následky covidu jsou často dlouhotrvající, máme termín dlouhý covid. I u nás řada pacientů, která covid-19 prodělala trpí mozkovou mlhou. Medical Tribune přinesl článek o možné léčbě bupropionem. Dá se jím mlha léčit? Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, že ano.
Současně ve svém článku, publikovaném v časopisu International Clinical Psychopharmacology, uvádí dvě důkazní kazuistiky.
Neurokognitivní komplikace navozené onemocněním covid‑19, které zahrnují tzv. mozkovou mlhu, ovlivnily velkou část jedinců, kteří přežili covid‑19. Tyto příznaky mohou zahrnout nepozornost, duševní únavu, zapomnětlivost, ztrátu motivace a zmatenost. To vše může být příčinou významné úzkosti a deprese.
Autor představuje dva pacienty, u kterých se vyvinuly příznaky mozkové mlhy, které přetrvávaly po uzdravení z akutní infekce covidu‑19. U obou byla zhoršená paměť, duševní vyčerpanost a nepozornost s přidruženou depresivní náladou. Dostávali bupropion s prodlouženým uvolňováním a ačkoli stav kolísal v souvislosti s dávkováním léku a časem odeznění příznaků, pacienti se výrazně zotavili.
Je známo, že inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu má účinky na mozek, které mohou léčit příznaky mozkové mlhy včetně blokování ztráty buněk v hippocampu, zvýšené nervové aktivity v oblasti kůry cingula a snížení prozánětlivých cytokinů.
Závěr: Bupropion může být možnou volbou pro ty jedince, kteří trpí narůstající a vysilující postkoronavirovou komplikací – mozkovou mlhou.
Zdroj: Reinfeld S. Can bupropion treat COVID‑19‑induced brain fog? A case series. Int Clin Psychopharmacol. 2023; Medical Tribune