pečuj doma

Lidé jsou kvůli pandemii uzavřenější a méně svědomití

24.10.2022

Osobnost většiny lidí se formuje v průběhu mnoha let. Nová studie ale dokazuje, že pandemie spustila u některých lidí rozsáhlé osobnostní změny, k nimž by za běžných okolností nedošlo. Výzkumníci zjistili, že se lidé v mnoha směrech uzavřeli, stali se méně extrovertní, méně vřelí a také méně svědomití.

Studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Pios One, se zúčastnilo na sedm tisíc dobrovolníků ze Spojených států ve věku mezi 18 a 109 lety. Když vědci srovnali osobnostní změny se stavem před pandemií a v jejím prvním roce, nezaznamenali zásadní rozdíly. V roce 2021 a 2022 si ale u dobrovolníků všimli velkého poklesu v otevřenosti. Nejvíce změnám podlehli mladí lidé. Kromě již zmíněných posunů se u nich častěji projevila neuróza.

Pandemie měla zásadní vliv na pocit duševní pohody a na duševní zdraví jako takové. Právě otevřenost spojená s vřelostí, extroverzí a svědomitostí totiž s mentální rovnováhou souvisí. Více než dva roky zpřetrhaných sociálních kontaktů a restrikcí negativně ovlivnily schopnost některých lidí vyjádřit účast a laskavost, omezily jejich otevřenost vůči novým myšlenkám a situacím, učinily je vyhýbavějšími a pošramotily jejich odhodlání plnit vytyčené cíle a svědomitě plnit úkoly.

Osobnostní změny jsou během života normální, většinou jsou ale pozitivním důsledkem životní zkušenosti a umožňují nám lépe zvládat problémy, s nimiž se potýkáme. S přibývajícími léty lidem obvykle roste sebedůvěra, umějí se lépe kontrolovat a jsou emočně ukotvenější. Sledovaná skupina se ale v uvedených oblastech vyvíjela přesně opačným směrem. Jistá uzavřenost jim mohla během covidových let sloužit jako jistá forma obrany a je ukázkou adaptace na nezvyklou situaci.

Zdroj: Aktuálně

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.