pečuj doma

INFO: Konečně jedna dobrá zpráva. Ivermektin je bezpečný, říká SÚKL

5.3.2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv poprvé uznal, že „dosavadní poznání ukazuje na relativně dobrý bezpečnostní profil ivermektinu“. Uvedla to mluvčí SÚKL K. Brunclíková. Současně doporučil, aby pacienti, kteří dostanou v rámci léčby covidu-19 ivermektin, byli pod kontrolou lékaře. Zda se jedná o lékaře v nemocnicích, nebo i praktické, nechtěl upřesnit.

Záleží na Blatném

Klíčové rozhodnutí je teď jen na ministerstvu zdravotnictví. „Pokud na základě dalších odborných konzultací dojde k jiným závěrům, je plně v jeho kompetencích stanovisko SÚKL při svém rozhodování nezohlednit,“ uvedla Brunclíková.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný naznačil, že by část dodávky, kterou objednala nemocnice U sv. Anny, skutečně mohla jít praktickým lékařům. „Mohli by s ním, bude- li fungovat, odvrátit příjem pacientů do nemocnice nebo zabránit rozvinutí závažnějšího stavu,“ uvedl v ČT.

Sdružení praktických lékařů tento týden vyzvalo, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve vypracovalo metodické pokyny, jak lék správně podávat. To by mělo být hotovo do poloviny března.

Část českých odborníků, například Společnost infekčního lékařství, však ještě minulý týden ivermektin odmítla s argumentem, že pro reálný účinek je potřeba až stonásobek běžné dávky, což by vedlo k vážnému poškození zdraví pacientů. Běžná dávka je 0,2 mg/kg váhy. Stonásobné navýšení by znamenalo, že by nemocní dostávali denní dávku 20 mg/kg váhy.

„Úplná somarina“
Při váze 70 kg by nemocný měl dostat podle této teorie 1400 mg ivermektinu. Ve skutečnosti se tak silná dávka v praxi nikdy nepodávala, žádný lékař by ji pacientovi nepodal, protože by tím ohrozil jeho zdraví. Lékaři, kteří ivermektin používají, se proti tomuto nesmyslnému teoretickému konstruktu ostře ohrazují.

„To je somarina, úplná somarina,“ reagoval k tomu doc. Pavol Török z Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí, který covid-19 ivermektinem léčí úspěšně už přes měsíc. I on aplikuje u svých pacientů standardní dávku 0,2 mg/kg váhy.

Zdroj: Právo

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.