pečuj doma

Kombinace ivermektinu s remdesivirem funguje, říká Rezek

7.5.2021

Brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny podávala od prosince loňského roku svým pacientům s covidem-19 lék ivermektin. Nyní došla k závěrům, že lék je bezpečný a mohl by dobře fungovat zejména v kombinaci s dalším lékem remdesivirem, který se v České republice rovněž v léčbě experimentálně používá.

Tým pod vedením primáře I. interní kardionangiologické kliniky Michala Rezka podal ivermektin celkem 150 nemocným, většinou šlo o pacienty na jednotkách intenzivní péče s průměrným věkem 63 let. Žádné klinicky významné nežádoucí účinky se u nich neobjevily.

„Výsledky naší léčené skupiny potvrdily již opakovaně publikovanou dobrou toleranci léčby a zároveň naznačují možný pozitivní efekt. Léčba ivermektinem u skupiny pacientů s covidem-19 se nám z retrospektivní analýzy jeví bezpečná,“ stojí v posudku, který má Právo k dispozici. Ze skupiny pacientů léčených ivermektinem jich patnáct zemřelo.

„Pozoruhodná je skutečnost, že v našem souboru dostalo celkem 17 pacientů kombinaci remdesivir/ivermektin a ani u těchto pacientů nebyl pozorován žádný nežádoucí účinek léčby. Z těchto pacientů zemřel pouze jeden pacient na druhotnou komplikaci v době, kdy se zlepšoval z covidového zápalu plic,“ stojí v analýze.

„To je zajímavý výsledek, který stojí za případné další zkoumání a zhodnocení na větším počtu pacientů. Kombinovaná antivirotická léčba by pravděpodobně mohla mít větší účinnost u hospitalizovaných pacientů než léčba jedním preparátem,“ míní lékaři.

Rezkův tým však přiznává, že výsledky jdou obtížně interpretovat, protože nešlo o klinickou studii, která má být randomizovaná a s použitím placeba. Takovou studii nemocnice připravuje.

Zdroj: Právo

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.