Když stát bere seniory v ochranu před jejich rodinou
Je známo, že v Západní Evropě, zvláště v zemích ateistických, bezvěreckých, vliv současných generací seniorů zeslábl. Je zjevně menší, než měly generace předchozí. Senioři jsou dnes obecně bojácnější a nedokáží hájit ani svoje bytostné zájmy. Není divu, že ztrácejí autoritu u svých potomků.
Ani u nás situace není o moc lepší. Každý šestý senior nad šedesát let zažil v Česku psychické či fyzické týrání ve vlastní rodině a většinou nenašel odvahu se mu postavit. Projevuje se to i v čase covidu. Například senioři žijící ve společné vícegenerační domácnosti mají obavy o svůj život, protože děti nebo vnuci nejsou leckdy očkovaní. Staroušci si však nedokáží říct o to, aby se nechali naočkovat. Mají strach z konfliktu, mají obavy, že by se museli odstěhovat do domova seniorů a přišli o každodenní kontakt s nejbližšími.
Na druhou stranu o to více těší, že existují státy, které bojácné seniory v této situaci berou v ochranu. Časté je to v Asii, ale v Evropě i třeba ve Skandinávii. Finsko například nyní zavedlo očkování dětí od 5 do 11 let v domácnostech, kde žijí tyto děti společně se seniory nebo s někým z rizikových skupin. Jistě by stálo za to zabývat se tím i u nás. Ti, kdo pracují se seniory, vědí, že tyto případy se objevují, ale v současnosti je velice nesnadné je, bez příslušného zákona, uspokojivě pro seniory vyřešit.
(red)